Češi jsou národem kutilů – a také stavitelů. Ještě před několika dekádami nebylo rozhodně běžné nechat si postavit rodinný dům na klíč od specializované firmy. Po celé zemi tak vyrůstaly desítky tisíc domů, chat a chalup, které si lidé stavěli či opravovali svépomocí.
Častý nedostatek vhodného stavebního materiálu a neznalost technických detailů a správných stavebních postupů však ústil v lidové kutilství a improvizaci, které se bohužel odrážely na kvalitě stavby. Každá chata či dům byly zkrátka tak kvalitní, jak zručný byl jeho stavitel.
Naštěstí téměř všechny nedostatky těchto staveb lze relativně jednoduše odstranit při rekonstrukci. A to i svépomocí. Oproti dobám minulým totiž existuje množství přesných pracovních návodů a postupů, stejně jako široký výběr vhodných stavebních materiálů. Rekonstrukci staršího domu či chalupy tedy mnohdy zvládne i poučený laik.
Zateplení vede, znát výchozí stav budovy je nutnost!
Nejdůležitějším výchozím krokem je zjistit přesný výchozí stav dané stavby. Právě od něj se totiž odvíjí následující plán rekonstrukce. S takovouto revizí je vhodné obrátit se na odborníky, kteří nejlépe vědí, na co vše se zaměřit.
Jedním z nejčastějších požadavků, které lidé chtějí na svých nemovitostech vylepšit, je nové zateplení. A to nejen z důvodu stále stoupajících cen paliva na vytápění, ale například třeba z důvodu přestavby podkroví na obytné prostory či jen z touhy mít uvnitř útulněji.
I u zateplení však platí, že je nutné znát přesnou skladbu všech konstrukcí! V opačném případě může dojít k velkým nepříjemnostem či škodám na budově, jak například dokazuje příběh čtenářky Pavly.
„Zateplovala jsem svépomocí část své dřevěné chaty minerální izolací. Dodržela jsem veškeré pracovní postupy a těšila se, jak budeme mít vevnitř konečně útulno i v sychravých dnech. Bohužel po několika měsících se na stěnách začaly tvořit vlhké mapy. Jak jsem později zjistila, část chaty byla zateplená polystyrenem, který jsem v konstrukci nechala, a ten byl příčinou problémů s vlhkostí,“ svěřila se Pavla.
Správná kombinace materiálů je klíčová
„Je lepší mít nezateplenou, než chybně zateplenou konstrukci. V nezateplené bude „jen“ chladno, u chybně zateplené však hrozí vlhkost, plísně a v nejhorším případě i degradace nosné konstrukce,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA. A zároveň potvrzuje, že úspěch rekonstrukce každé budovy se odvíjí od přesné znalosti jejího stavu.
„Při zateplování – a je jedno, zda stěn či střechy – platí, že každá vrstva zateplovacího systému má své přesné místo a přesnou funkci. Žádný z prvků nelze vynechat či zaměnit jejich pořadí. I jediná chyba v jinak funkčním celku dokáže jeho funkčnost zcela zhatit. Pro improvizaci stavitelů zde opravdu neexistuje místo,“ upozorňuje Vojancová.
Stejně tak platí, že systém vhodný pro jeden typ střechy nelze použít kdykoliv. Typickým příkladem je dodatečné zateplení starší střechy, která nemá položenou krytinu na latích (jak je častější), ale na prkenném záklopu. „I v tomto případě je samozřejmě možné úspěšné zateplení střechy minerální izolací zevnitř z půdy, bez nutnosti kompletního rozebrání střešní konstrukce. Ovšem skladba souvrství zateplovacího systému je odlišná,“ podotýká architektka Tereza Vojancová.
Naštěstí pro stavebníky, výrobci minerální izolace poskytují přesné a podrobné návody, jak zateplovat, a to pro každý typ stavební konstrukce. „Je pravda, že Češi jsou šikovní kutilové a obdivuji, že řada z nich dokázala svépomocí vybudovat či opravit své domy a chaty. Jediná oblast, ve které se kutilství opravdu nevyplácí, je vymýšlet vlastní stavební postupy navzdory doporučení odborníků,“ uzavírá architektka Vojancová. Více informací najdete v brožuře Rekonstrukce šikmých střech od společnosti URSA.