Dodatečné zateplení? Zjistěte nejdříve přesný stav vašeho domu!


Dodatečné zateplení? Zjistěte nejdříve přesný stav vašeho domu!

Češi jsou národem kutilů – a také stavitelů. Ještě před několika dekádami nebylo rozhodně běžné nechat si postavit rodinný dům na klíč od specializované firmy. Po celé zemi tak vyrůstaly desítky tisíc domů, chat a chalup, které si lidé stavěli či opravovali svépomocí.

Častý nedostatek vhodného stavebního materiálu a neznalost technických detailů a správných stavebních postupů však ústil v lidové kutilství a improvizaci, které se bohužel odrážely na kvalitě stavby. Každá chata či dům byly zkrátka tak kvalitní, jak zručný byl jeho stavitel.

Naštěstí téměř všechny nedostatky těchto staveb lze relativně jednoduše odstranit při rekonstrukci. A to i svépomocí. Oproti dobám minulým totiž existuje množství přesných pracovních návodů a postupů, stejně jako široký výběr vhodných stavebních materiálů. Rekonstrukci staršího domu či chalupy tedy mnohdy zvládne i poučený laik.

Zateplení vede, znát výchozí stav budovy je nutnost!

Nejdůležitějším výchozím krokem je zjistit přesný výchozí stav dané stavby. Právě od něj se totiž odvíjí následující plán rekonstrukce. S takovouto revizí je vhodné obrátit se na odborníky, kteří nejlépe vědí, na co vše se zaměřit.

Jedním z nejčastějších požadavků, které lidé chtějí na svých nemovitostech vylepšit, je nové zateplení. A to nejen z důvodu stále stoupajících cen paliva na vytápění, ale například třeba z důvodu přestavby podkroví na obytné prostory či jen z touhy mít uvnitř útulněji.

I u zateplení však platí, že je nutné znát přesnou skladbu všech konstrukcí! V opačném případě může dojít k velkým nepříjemnostem či škodám na budově, jak například dokazuje příběh čtenářky Pavly.

„Zateplovala jsem svépomocí část své dřevěné chaty minerální izolací. Dodržela jsem veškeré pracovní postupy a těšila se, jak budeme mít vevnitř konečně útulno i v sychravých dnech. Bohužel po několika měsících se na stěnách začaly tvořit vlhké mapy. Jak jsem později zjistila, část chaty byla zateplená polystyrenem, který jsem v konstrukci nechala, a ten byl příčinou problémů s vlhkostí,“ svěřila se Pavla.

Správná kombinace materiálů je klíčová

„Je lepší mít nezateplenou, než chybně zateplenou konstrukci. V nezateplené bude „jen“ chladno, u chybně zateplené však hrozí vlhkost, plísně a v nejhorším případě i degradace nosné konstrukce,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA. A zároveň potvrzuje, že úspěch rekonstrukce každé budovy se odvíjí od přesné znalosti jejího stavu.

„Při zateplování – a je jedno, zda stěn či střechy – platí, že každá vrstva zateplovacího systému má své přesné místo a přesnou funkci. Žádný z prvků nelze vynechat či zaměnit jejich pořadí. I jediná chyba v jinak funkčním celku dokáže jeho funkčnost zcela zhatit. Pro improvizaci stavitelů zde opravdu neexistuje místo,“ upozorňuje Vojancová.

Stejně tak platí, že systém vhodný pro jeden typ střechy nelze použít kdykoliv. Typickým příkladem je dodatečné zateplení starší střechy, která nemá položenou krytinu na latích (jak je častější), ale na prkenném záklopu. „I v tomto případě je samozřejmě možné úspěšné zateplení střechy minerální izolací zevnitř z půdy, bez nutnosti kompletního rozebrání střešní konstrukce. Ovšem skladba souvrství zateplovacího systému je odlišná,“ podotýká architektka Tereza Vojancová.

Naštěstí pro stavebníky, výrobci minerální izolace poskytují přesné a podrobné návody, jak zateplovat, a to pro každý typ stavební konstrukce. „Je pravda, že Češi jsou šikovní kutilové a obdivuji, že řada z nich dokázala svépomocí vybudovat či opravit své domy a chaty. Jediná oblast, ve které se kutilství opravdu nevyplácí, je vymýšlet vlastní stavební postupy navzdory doporučení odborníků,“ uzavírá architektka Vojancová. Více informací najdete v brožuře Rekonstrukce šikmých střech od společnosti URSA.

čti více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Víte, kolik vám uteče tepla z vašeho domova?

  Možná si ani neuvědomujete, že kromě úniku tepla okny či dveřmi, se ho velká část ztratí skrz strop, podlahu a stěny, kvůli nedostatečné nebo špatné izolaci. Obecně lze říct, že střechou utíká 25-30 % tepla, střešními okny 5–10 %, stěnami 24–40 %, okny ve svislých konstrukcích 12–25 %, vstupními dveřmi 1–2 % a podlahou ve styku se zeminou 10–15 % tepla. Dobré a kvalitní zateplení skelnou vlnou přitom dokáže divy – je možné dosáhnout úspory až 80 % za vytápění.

  Přestože rozlišujeme, zda se chystáte na novou výstavbu nebo rekonstrukci, v obou případech vám doporučujeme využít tepelnou izolaci od společnosti URSA. Při stále se zvyšujících nárocích na kvalitu materiálu a úspory energie se jedná o jednu z nejlepších možností na trhu. To, jak dobře minerální vata izoluje, se určuje hodnotou lambda. A u té platí, čím nižší lambda (jinak také označení λD), tím kvalitnější materiál. Minerální izolace URSA PUREONE SF 31 je z více jak 90 % složena z obnovitelných zdrojů a dosahuje lambdy pouhých 0,031 W/mK. Je prostá i jakýchkoliv škodlivých látek, protože žádná z nich, ani formaldehyd, se v ní nevyskytuje ani ve zbytkových množstvích. Na českém trhu nemá tento produkt mezi rolovanými izolacemi konkurenci, protože nenajdete jinou minerální izolaci, která by dosahovala takto vynikajících tepelněizolačních a zároveň i hygienických vlastností.

 • Unikátní mikrostruktura zajistí ve vašem bytě dokonalé ticho 

  Hluční sousedé, jejich štěkající mazlíčci nebo ruch z blízké silnice – ti všichni umí pořádně znepříjemnit bydlení ve vašem vysněném bytě. Ticho v domácnosti přitom může zajistit jednoduše aplikovatelná akustická izolace z minerální vlny. Ta díky svému složení z mikroskopických skelných vláken obsahuje řadu miniaturních vzduchových dutin, které doslova pohlcují zvuk! Cesta ke klidu a tichu přitom měří jen pár centimetrů…

 • I v mrazech mají lední medvědi doma pěkně teplo!

  Lední medvědi jsou koumáci – i v polárních mrazech se perfektně postarají, aby jejich mláďatům bylo doma teplo. Medvíďata se sice rodí slepá, hluchá a holá, ale medvědí samice dokáže své doupě vyhrabané v arktickém sněhu pouhým dýcháním vyhřát na neuvěřitelných 20 °C! To se to pak medvíďatům v takovém teple hned lépe roste…

 • Izolace vyrobená z recyklovaného skla a písku šetří planetu

  Minerální izolace patří mezi jedinečné materiály i díky svému ekologickému a k přírodě šetrnému složení. Více než 90 % surovin na její výrobu totiž pochází z obnovitelných zdrojů. Celých 70 % jejího složení tvoří recyklované skleněné střepy a dalších 20 % pak písek. Během výrobního procesu se tyto suroviny roztaví a promění na skvěle izolující vlákna. A díky použitým surovinám je minerální vlna absolutně nehořlavá.

 • Zasmějte se s námi!

  …i když mít nezateplený dům, který je žroutem energie, k smíchu moc není.

 • Izolant použili proti koronaviru!

  Husarský kousek v boji proti koronaviru se povedl technikům ve Španělsku – vymysleli, jak z izolačního materiálu URSA XPS vyrobit ochranné štíty pro zdravotníky. Společnost Hansteiger proto dostala od výrobce s nezaměnitelným logem modrých medvědů zdarma velké množství tohoto materiálu, ze kterého bylo během krátké doby vyrobeno 5000 ochranných štítů! Palec nahoru za tento nápad!

   

 • Nenechte utíkat teplo stropem!

  Jedna z vlastností teplého vzduchu je, že stoupá vzhůru. Pokud nemáte v rodinném domě zateplený strop či podlahu půdy, utíká vám stropem až 25 % veškerého tepla. Například pokud topíte dřevem, v průměrném domě o ploše 150 m2 tak každým rokem přes zimu zbytečně přijdete o 7500 Kč! Zateplit strop skelnou vlnou je přitom rychlé a snadné….

 • Lední medvědy izolují duté chlupy!

  Lední medvědi patří mezi specialisty na přežití v krutých mrazech a nerozhodí je ani teplota minus 45 °C. Jednou z vychytávek, kterými je příroda vybavila a které je hřejí a zároveň izolují od ledové vody, sněhu či ledu, jsou duté chlupy. A jen málokdo ví, že lední medvědi mají srsti rovnou dvě vrstvy…

 • Zateplení skelnou vlnou snižuje emise CO2

  Mít správně zateplenou fasádu, strop a podkroví domu má kromě nízkých nákladů na vytápění i silný ekologický efekt. Věděli jste ale, že skelná vlna, kterou se domy zateplují, ušetří až 250krát více CO2, než kolik ho vznikne při její výrobě?

 • Bílý lední medvěd je ve skutečnosti černý!

  Lední medvědi doslova klamou tělem. Navenek jsou celí bílí, ale kůži mají černou jako uhel! Černá barva totiž nejlépe přitahuje a vstřebává teplo, a na hospodaření s teplem jsou zástupci rodu Ursus maritimus opravdoví experti. A když na vás lední medvěd vyplázne jazyk, nelekněte se – má ho díky velkému množství pigmentu tmavě modrý až fialový…

 • Lední medvědi umí šetřit energií

  Lední medvědi umí za oblíbenou potravou, zejména tuleni, pěšky urazit a uplavat klidně i desítky, výjimečně stovky kilometrů. A i když se jim náhodou ani za týden lovu nepodaří ulovit nic k snědku, nic se neděje. Jejich tělo umí skvěle hospodařit s energií a jejich metabolismus se následně zpomalí. Ovšem i poté pokračuje v hledání potravy do vyhládlého žaludku…