Správné zateplení domu ušetří velké množství emisí CO2


Správné zateplení domu ušetří velké množství emisí CO2

Úspora každoročních nákladů za vytápění. Pohodlnější a komfortnější bydlení. Celoročně příjemná atmosféra uvnitř rodinného domu. A v poslední době čím dál častěji také ekologické smýšlení a touha pomoci planetě Zemi. I takové jsou motivace lidí, kteří se rozhodnou pro zateplení domu, ve kterém bydlí nebo který teprve staví.

Ideálním a přírodě šetrným izolačním materiálem, vhodným pro zateplení novostavby i rekonstrukce starších budov, je minerální vlna. Její obliba mezi stavebníky setrvale roste, a to díky řadě jejích pozitivních vlastností.

„Minerální vlna je v prvé řadě skvělý tepelný izolant. To, jak dobře izoluje, vyjadřujeme pomocí hodnoty parametru lambda. Čím nižší tato hodnota je, tím více materiál brání propouštění tepla a tím lépe tedy izoluje,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA, která vyrábí i minerální izolaci s vůbec nejnižší hodnotou lambdy mezi rolovanými izolacemi, jaká se dá na českém trhu vůbec pořídit.

„Rolovaná minerální izolace URSA PUREONE SF 31, kterou vyrábíme v Německu, dosahuje hodnoty součinitele tepelné vodivosti lambda pouhých 0,031 W/mK. Na českém trhu nemá konkurenci a žádný srovnatelný produkt v roli nedosahuje tak vynikajících tepelněizolačních vlastností,“ upozorňuje Vojancová.

Výroba ze střepů a písku šetří planetu

Důležitou vlastností minerální izolace, kterou stavitelé oceňují, je její ekologické složení a ohleduplnost k životnímu prostředí. „Přes 90 % surovin, které na výrobu minerální vlny používáme, pochází z obnovitelných zdrojů. Vyrábíme ji z naprosté většiny z recyklovaného skla a písku,“ upozorňuje architektka Vojancová.

Díky použitým surovinám je minerální vlna URSA PUREONE SF 31 naprosto jedinečným materiálem. Neobsahuje ani povolené zbytkové formaldehydy běžně se vyskytující ve stavebních i jiných produktech. Díky tomu je nedráždivá a bez zápachu. Je ideální volbou do konstrukcí určených pro citlivější uživatele, jako jsou malé děti, astmatici, alergici apod. URSA PUREONE je lehká, pružná, tvarově stálá a zároveň je absolutně nehořlavá. „Co se týče reakce na oheň, spadá do vůbec nejbezpečnější a nejvyšší kategorie A1. S nadsázkou můžu říci, že minerální vlnu lze zapálit stejně snadno jako sklenici s pískem,“ tvrdí se smíchem Vojancová.

250násobná úspora oxidu uhličitého

Minerální izolace se vyznačuje snadnou aplikací a na stavbě nalezne široké využití. Jednoduše se řeže na požadované rozměry a má mimořádnou pružnost, proto skvěle vyplní každou volnou dutinu ve stavební konstrukci, ať už v roštu provětrávané fasády, mezi krokvemi, v podlaze půdy mezi trámy, v sádrokartonové příčce či v podhledu. Pozoruhodné také je, že každé zateplení minerální vlnou ušetří planetě až 250násobné množství oxidu uhličitého, než vznikne při její výrobě!

Častým dotazem stavebníků na projektanty a architekty také bývá, jak moc dům při rekonstrukci či stavbě zateplit. „Každému bych doporučila, aby dům stavěl ideálně na parametry pasivního domu. Pokud investujeme na začátku jednorázově o něco málo více do kvalitního zateplení, ušetříme na následných každoročních výdajích na energii. Proti globálnímu oteplování můžeme jednoduše bojovat i globálním zateplováním,“ má jasno architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA.

čti více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Víte, kolik vám uteče tepla z vašeho domova?

  Možná si ani neuvědomujete, že kromě úniku tepla okny či dveřmi, se ho velká část ztratí skrz strop, podlahu a stěny, kvůli nedostatečné nebo špatné izolaci. Obecně lze říct, že střechou utíká 25-30 % tepla, střešními okny 5–10 %, stěnami 24–40 %, okny ve svislých konstrukcích 12–25 %, vstupními dveřmi 1–2 % a podlahou ve styku se zeminou 10–15 % tepla. Dobré a kvalitní zateplení skelnou vlnou přitom dokáže divy – je možné dosáhnout úspory až 80 % za vytápění.

  Přestože rozlišujeme, zda se chystáte na novou výstavbu nebo rekonstrukci, v obou případech vám doporučujeme využít tepelnou izolaci od společnosti URSA. Při stále se zvyšujících nárocích na kvalitu materiálu a úspory energie se jedná o jednu z nejlepších možností na trhu. To, jak dobře minerální vata izoluje, se určuje hodnotou lambda. A u té platí, čím nižší lambda (jinak také označení λD), tím kvalitnější materiál. Minerální izolace URSA PUREONE SF 31 je z více jak 90 % složena z obnovitelných zdrojů a dosahuje lambdy pouhých 0,031 W/mK. Je prostá i jakýchkoliv škodlivých látek, protože žádná z nich, ani formaldehyd, se v ní nevyskytuje ani ve zbytkových množstvích. Na českém trhu nemá tento produkt mezi rolovanými izolacemi konkurenci, protože nenajdete jinou minerální izolaci, která by dosahovala takto vynikajících tepelněizolačních a zároveň i hygienických vlastností.

 • Unikátní mikrostruktura zajistí ve vašem bytě dokonalé ticho 

  Hluční sousedé, jejich štěkající mazlíčci nebo ruch z blízké silnice – ti všichni umí pořádně znepříjemnit bydlení ve vašem vysněném bytě. Ticho v domácnosti přitom může zajistit jednoduše aplikovatelná akustická izolace z minerální vlny. Ta díky svému složení z mikroskopických skelných vláken obsahuje řadu miniaturních vzduchových dutin, které doslova pohlcují zvuk! Cesta ke klidu a tichu přitom měří jen pár centimetrů…

 • I v mrazech mají lední medvědi doma pěkně teplo!

  Lední medvědi jsou koumáci – i v polárních mrazech se perfektně postarají, aby jejich mláďatům bylo doma teplo. Medvíďata se sice rodí slepá, hluchá a holá, ale medvědí samice dokáže své doupě vyhrabané v arktickém sněhu pouhým dýcháním vyhřát na neuvěřitelných 20 °C! To se to pak medvíďatům v takovém teple hned lépe roste…

 • Izolace vyrobená z recyklovaného skla a písku šetří planetu

  Minerální izolace patří mezi jedinečné materiály i díky svému ekologickému a k přírodě šetrnému složení. Více než 90 % surovin na její výrobu totiž pochází z obnovitelných zdrojů. Celých 70 % jejího složení tvoří recyklované skleněné střepy a dalších 20 % pak písek. Během výrobního procesu se tyto suroviny roztaví a promění na skvěle izolující vlákna. A díky použitým surovinám je minerální vlna absolutně nehořlavá.

 • Zasmějte se s námi!

  …i když mít nezateplený dům, který je žroutem energie, k smíchu moc není.

 • Izolant použili proti koronaviru!

  Husarský kousek v boji proti koronaviru se povedl technikům ve Španělsku – vymysleli, jak z izolačního materiálu URSA XPS vyrobit ochranné štíty pro zdravotníky. Společnost Hansteiger proto dostala od výrobce s nezaměnitelným logem modrých medvědů zdarma velké množství tohoto materiálu, ze kterého bylo během krátké doby vyrobeno 5000 ochranných štítů! Palec nahoru za tento nápad!

   

 • Nenechte utíkat teplo stropem!

  Jedna z vlastností teplého vzduchu je, že stoupá vzhůru. Pokud nemáte v rodinném domě zateplený strop či podlahu půdy, utíká vám stropem až 25 % veškerého tepla. Například pokud topíte dřevem, v průměrném domě o ploše 150 m2 tak každým rokem přes zimu zbytečně přijdete o 7500 Kč! Zateplit strop skelnou vlnou je přitom rychlé a snadné….

 • Lední medvědy izolují duté chlupy!

  Lední medvědi patří mezi specialisty na přežití v krutých mrazech a nerozhodí je ani teplota minus 45 °C. Jednou z vychytávek, kterými je příroda vybavila a které je hřejí a zároveň izolují od ledové vody, sněhu či ledu, jsou duté chlupy. A jen málokdo ví, že lední medvědi mají srsti rovnou dvě vrstvy…

 • Zateplení skelnou vlnou snižuje emise CO2

  Mít správně zateplenou fasádu, strop a podkroví domu má kromě nízkých nákladů na vytápění i silný ekologický efekt. Věděli jste ale, že skelná vlna, kterou se domy zateplují, ušetří až 250krát více CO2, než kolik ho vznikne při její výrobě?

 • Bílý lední medvěd je ve skutečnosti černý!

  Lední medvědi doslova klamou tělem. Navenek jsou celí bílí, ale kůži mají černou jako uhel! Černá barva totiž nejlépe přitahuje a vstřebává teplo, a na hospodaření s teplem jsou zástupci rodu Ursus maritimus opravdoví experti. A když na vás lední medvěd vyplázne jazyk, nelekněte se – má ho díky velkému množství pigmentu tmavě modrý až fialový…

 • Lední medvědi umí šetřit energií

  Lední medvědi umí za oblíbenou potravou, zejména tuleni, pěšky urazit a uplavat klidně i desítky, výjimečně stovky kilometrů. A i když se jim náhodou ani za týden lovu nepodaří ulovit nic k snědku, nic se neděje. Jejich tělo umí skvěle hospodařit s energií a jejich metabolismus se následně zpomalí. Ovšem i poté pokračuje v hledání potravy do vyhládlého žaludku…