I nad zateplením dřevěných konstrukcí je třeba přemýšlet

Hledáním co nejkvalitnějších a nejlepších řešení k bydlení často dovede investory k rozhodnutí pro výstavbu dřevostavby. Ty se pro své nesporné výhody, efektivní využití energií a kvalitní materiály těší čím dál tím větší oblibě. Díky využití přírodních a recyklovatelných materiálů jsou šetrné nejen ke svým obyvatelům, ale i k životnímu prostředí.  Dřevostavbu tak lze nazvat stavbou 21. století, která přináší nejen vysoký užitek, ale i značné energetické úspory.

Dřevostavby jsou skvělým řešením i pro ty nejnáročnější uživatele. Díky maximálně efektivnímu využití všech materiálů lze v dřevostavbě dosáhnout vynikajících výsledků – ať už energetických nebo akustických. O zvyšující se oblibě dřevostaveb svědčí i množství staveb, které v roce 2020 postavily společnosti pod záštitou Asociace dodavatelů montovaných domů. Celkem se vybudovalo 497 rodinných domů, 12 objektů (školky, hotely) a 12 nástaveb, dohromady o 3 % více než v roce 2019. „Dřevostavby pro svou ohleduplnost k životnímu prostředí přitahují stále více pozornosti. S tím však vzniká i poptávka po stále lepších informacích a kvalitnějších materiálech, protože požadavky na stavby jsou náročnější,“ dodává Tereza Vojancová, architektka společnosti URSA.

Difuzně otevřená nebo difuzně uzavřená konstrukce – která je ta pravá?

Mezi skladbami dřevostaveb rozlišujeme difuzně otevřené a uzavřené konstrukce. Jaký je však mezi nimi rozdíl?

Difuzně otevřená konstrukce umožňuje určitému množství vodní páry procházet konstrukcí. Je však nezbytné, aby difuzní odpor jednotlivých vrstev stěny klesal směrem z interiéru do exteriéru. Množství prostupujících vodních par reguluje parobrzda URSA SECO SD 2. Ta mimo jiné zajišťuje vzduchotěsnost obálky domu. Je obzvlášť výhodná pro dřevěnou konstrukci, jelikož během letních období umožňuje vysychání konstrukce i do interiéru. Difuzně otevřené skladby jsou tak odolnější drobným nepřesnostem v konstrukci a lépe regenerují.

Difuzně uzavřená konstrukce má oproti tomu opačnou roli – měla by bránit prostupu vodní páry do konstrukce. Směrem do interiéru je třeba použít parozábranu – parotěsnou fólii URSA SECO SD 100, která zabraňuje případnému pronikání nežádoucí interiérové vlhkosti do vnitřních částí konstrukce. Pro její 100 % těsnost je však nezbytné dbát na precizní provedení napojení a přelepení prostupů. Hlavní výhodou difuzně uzavřených konstrukcí jsou nižší pořizovací náklady.

Dbejte na kvalitní izolaci

Nad kvalitním zateplením dřevostavby je potřeba přemýšlet, a to nejen z pohledu koncového uživatele, ale i projektanta a stavaře. Ti totiž mohou zařídit, aby byl dům více energeticky nenáročný a pro rezidenta co nejvíce pohodlný. Kvalitní zateplení by také mělo během životnosti celé konstrukce zajistit co nejnižší investice a nároky na opravy. „Každému bych doporučila nezanedbat kvalitní zateplení celého objektu. Předejdete tak možnému budoucímu vzniku problémů v konstrukci, dosáhnete požadovaných tepelněizolačních nároků na stavbu a ušetříte na nepříjemných tepelných ztrátách,” doporučuje architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA.

Šetrnost na všech úrovních

Ideálním komplementem dřevostaveb je minerální izolace. Ve zcela nejideálnějším případě by potom mělo jít o takovou izolaci, která je vyrobená z přírodních, recyklovatelných materiálů, je šetrná k životnímu prostředí a přidává tak společně s dřevem celé stavbě na udržitelnosti. Spojením dřevostavby a minerální izolace vznikne příjemné, vnitřní zdravé prostředí vytvořené z přírodních materiálů. „Jedním z produktů, které nabízíme, je přírodní minerální izolace URSA PUREONE. Ta, stejně jako izolace URSA GLASSWOOL, dosahuje nejlepších akustických, tepelněizolačních a protipožárních výsledků, ale navíc je hypoalergenní. Hodí se tak i do prostorů pro citlivější uživatele, jako jsou malé děti, astmatici či alergici,“ doplňuje Tereza Vojancová a doplňuje: Zároveň neobsahuje ani povolené zbytkové formaldehydy běžně se vyskytující ve stavebních i jiných produktech. Díky tomu je nedráždivá a bez zápachu, lehká, pružná, tvarově stálá a také absolutně nehořlavá,“

Na tloušťce se nevyplácí šetřit

Použitím správné izolace ještě nemáme vyhráno. Důležité je myslet i na správnou tloušťku. Větší tloušťka izolace může kompenzovat vliv tepelných mostů na konstrukci a ušetřit značné části nákladů na vytápění stavby. „Tepelné mosty má ve většině případů na svědomí právě snížená tloušťka izolační vrstvy nebo její úplná absence. Tímto místem snáz prochází tepelná energie a dochází nejen k energetickým ztrátám, ale i ke kondenzacím, vzniku plísní a v extrémním případě až degradaci konstrukce,“ upřesňuje Tereza Vojancová. Opravdu tedy nestačí izolovat, je třeba izolovat kvalitně, správně a dostatečně. „Náklady na navýšení tloušťky izolace jsou zcela zanedbatelné v porovnání s náklady na celou konstrukci,“ uvádí Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

Energetická náročnost domu

Do energické náročnosti domu započítáváme mimo jiné i energii spotřebovanou na osvětlení, ohřev vody, chlazení, větrání nebo energii nutnou na pohon čerpadel, motorů nebo ventilátorů. To vše bere v úvahu průkaz energetické náročnosti domu (PENB, který je povinný při výstavbě nových budov, u větších změn již dokončených budov a při prodeji nebo pronájmu celého objektu nebo jeho části). Dům je na základě své energetické náročnosti řazen do příslušné kategorie. Kategorie C představuje vyhovující stavby, kategorie B potom úsporné stavby a kategorie A stavby mimořádně úsporné. Pokud sníte o šetrném bydlení, je na spotřebu energie potřeba brát ohled. „Minerální izolace společnosti URSA nejsou šetrné jen svým složením, ale i výrobou. Například URSA PUREONE díky moderní technologii výroby během své životnosti ušetří až 600krát více energie, než kolik je jí potřeba k její výrobě,“ vysvětluje Tereza Vojancová. Navíc se jedná o minerální izolace vyrobené v Německu, které podléhají i těm nejpřísnějším standardům a řadí se tak mezi nejkvalitnější na českém trhu.

Součinitel prostupu tepla

Požadavky na energetickou náročnost budov, včetně dřevostaveb, stanovuje tepelně technická norma. V souvislosti s konstrukcemi nejčastěji slýcháme o parametru „U“, tedy součiniteli prostupu tepla. Jeho hodnota určuje celkový prostup, tedy výměnu i ztrátu, tepla mezi prostory, které jsou mezi sebou odděleny stavební konstrukcí. Čím je tato hodnota U menší, tím lepší jsou tepelně izolační vlastnosti konstrukce. K zjednodušenému výpočtu součinitele prostupu tepla slouží́ vzorec U=1/R. Výsledná hodnota se uvádí v jednotkách [W/m²K].Při tloušťce obvodové stěny u dřevostavby 290,5 mm je součinitel prostupu tepla jen 0,2 W/m²K, zatímco u zděné́ stavby s tloušťkou stěny 400 mm je tento součinitel 0,32 W/m²K“, objasňuje architektka společnosti URSA Tereza Vojancová. Můžeme si tak všimnout toho, že i při menší tloušťce stěny u dřevostavby oproti zděné stavbě za vytápění výrazně ušetříte.

Detailně promyšleno, kvalitně provedeno

Dřevostavby se pro své nesporné výhody, efektivní využití energií a kvalitní materiály těší čím dál tím větší oblibě. Dřevostavbu lze dokonce nazvat stavbou 21. století, která přináší nejen vysoký užitek, ale i značné energetické úspory. Důmyslně promyšlená a kvalitně izolovaná konstrukce s použitím minerální izolace URSA nepochybně zajistí spokojenost koncového uživatele. Budova bude skutečně funkční, maximálně efektivní a dosáhne komfortních akustických i tepelněizolačních vlastností. Navíc je minerální izolace URSA materiál nehořlavý třídy reakce na oheň A1, takže jeho využití ve stavbě zvyšuje požární bezpečnost celé konstrukce. Výsledná dřevostavba s užitými minerálními izolacemi URSA tak bude zdravým, příjemným, a především bezpečným prostorem ve prospěch nejen svého uživatele, ale i jeho okolí. Minerální izolace URSA také významně pomáhají snižovat energetickou náročnost budov a podporují životní prostředí snížením emisí COa národních ekonomik snížením závislosti na fosilních palivech.