Parobrzda jako součást zateplení střechy

Výstavba moderních domů vyžaduje nejvyšší standardy energetické účinnosti, tepelný komfort a optimální kvalitu vnitřního ovzduší. Těchto podmínek lze dosáhnout maximální vzduchotěsností objektu a ochranou stavebních konstrukcí proti vlhkosti. Pro tento účel nabízí společnost URSA parobrzdy, které pomáhají dosáhnout vysoké úrovně vzduchotěsnosti a chránit proti vlhkosti. Dokážou účinně zabránit tvorbě plísní, proudění vzduchu, ale i drahým únikům tepla. 

Parobrzdy omezují pronikání vlhkosti z interiéru do konstrukce hlavně během zimního období. V průběhu léta potom fungují opačně a umožňují vysychání vlhkosti z konstrukce směrem do interiéru. Nejčastěji se s parotěsnící vrstvou setkáme v oblasti šikmých střech.  „Při navrhování střešních konstrukcí je třeba zabránit nadměrnému šíření vlhkosti do skladby střešního pláště, kde by vlivem poklesu teploty mohlo dojít k případné kondenzaci vodních par uvnitř souvrství. Zkondenzovaná vlhkost uvnitř jednotlivých vrstev může totiž následně vést až ke vzniku plísní a snížit tak celkovou hodnotu i životnost konstrukce,“ popisuje architektka společnosti URSA, Tereza Vojancová a dodává: „Při zateplení střechy je potřeba dbát na správnou skladbu a na dostatečně dimenzované zateplení minerální vlnou. Důsledně aplikovaná a vrstvená izolace zajistí správnou funkčnost celé konstrukce. Mezi nejkvalitnější minerální izolace, které lze použít pro zateplení střechy, řadíme minerální izolaci URSA PUREONE, která vyniká svými tepelně izolačními, akustickými, ohnivzdornými a hygienickými vlastnostmi.“

Parozábrana nebo parobrzda: jaká je ta pravá?

Materiály pro parotěsnící vrstvu se liší ekvivalentní difuzní tloušťkou sd [m]. Ta vyjadřuje tloušťku vrstvy vzduchu, která by kladla stejný difuzní odpor jako tloušťka vrstvy konstrukce. V praxi se do šikmých střech používají parozábrany či parobrzdy – výběr záleží na skladbě konstrukce a požadované funkci. Skladby konstrukce rozlišujeme na difuzně otevřené a uzavřené.

Difuzně otevřená umožňuje určitému množství vodní páry procházet konstrukcí. Je nutné, aby difuzní odpor jednotlivých vrstev stěny klesal směrem z interiéru do exteriéru. Množství prostupujících vodních par reguluje parobrzda URSA SECO SD 2. „Parobrzda URSA SECO SD 2, sd cca 2 m, reguluje prostup vodních par výrazně méně než parozábrana. Její výhodou je schopnost zpětného propouštění vodních par do interiéru během letního období,“ dodává Tereza Vojancová.

Difuzně uzavřená konstrukce takřka kompletně brání prostupu vodní páry do konstrukce. Směrem do interiéru je třeba použít parozábranu – parotěsnou fólii URSA SECO SD 100, která zabraňuje případnému pronikání interiérové vlhkosti do vnitřních částí konstrukce. „Parozábrana URSA SECO SD 100, sd ≥ 100 m, výrazně omezuje prostup vodních par a hodí se do interiérů s vyšší teplotou a vlhkostí,“ vysvětluje Tereza Vojancová. Vhodná je i do interiérů s omezenou možností odpařování z konstrukce do exteriéru nebo v případech, kdy se objekt nachází ve vyšší nadmořské výšce.

Pozor na precizní provedení

Pokud se v parozábraně či parobrzdě vyskytuje i sebemenší netěsnost, snižuje se difuzní odpor parozábrany a její vzduchotěsnící funkce. Při aplikaci jakékoliv parotěsnící vrstvy je proto nutné dbát na precizní provedení. „Pro ideální funkčnost parotěsnící vrstvy i v těch nejmenších spojích nabízí společnost URSA celkové systémové řešení včetně fólií a veškerých komponent jako jsou lepící pásky, lepící tmely apod.,“ říká architektka Tereza Vojancová. Ovšem je-li v konstrukci navržena instalační předstěna, je parotěsníci vrstva lépe chráněna před poškozením a snáze se dosahuje její těsnosti. „Instalační předstěna může být vyplněna izolací URSA PUREONE, pokud není nad prostorem se zvýšenou vlhkostí. V tom případě musí být vlhkost odváděna ventilátorem. Důležité je také dodržení poměru teplené izolace nad a pod parozábranou. Ideální poměr je 1:5 (nebo také 1:4). Například když použijeme 60 mm minerální izolace URSA PUREONE pod parozábranu směrem do interiéru, musíme použít i 300 mm minerální izolace URSA PUREONE nad parozábranu směrem do exteriéru,“ vysvětluje Vojancová.

Nezapomeňte vzduchotěsnost ověřit

Po dokončení výstavby vzduchotěsné obálky i všech prvků, které mají na vzduchotěsnost objektu vliv, ji můžete ověřit tzv. Blower door testem. Jedná se o detekční metodu úrovně vzduchotěsnosti obálky budov, která má zásadní vliv na energetickou náročnost domu.