Správné zateplení domu ušetří velké množství emisí CO2

Úspora každoročních nákladů za vytápění. Pohodlnější a komfortnější bydlení. Celoročně příjemná atmosféra uvnitř rodinného domu. A v poslední době čím dál častěji také ekologické smýšlení a touha pomoci planetě Zemi. I takové jsou motivace lidí, kteří se rozhodnou pro zateplení domu, ve kterém bydlí nebo který teprve staví.

Ideálním a přírodě šetrným izolačním materiálem, vhodným pro zateplení novostavby i rekonstrukce starších budov, je minerální vlna. Její obliba mezi stavebníky setrvale roste, a to díky řadě jejích pozitivních vlastností.

„Minerální vlna je v prvé řadě skvělý tepelný izolant. To, jak dobře izoluje, vyjadřujeme pomocí hodnoty parametru lambda. Čím nižší tato hodnota je, tím více materiál brání propouštění tepla a tím lépe tedy izoluje,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA, která vyrábí i minerální izolaci s vůbec nejnižší hodnotou lambdy mezi rolovanými izolacemi, jaká se dá na českém trhu vůbec pořídit.

„Rolovaná minerální izolace URSA PUREONE SF 31, kterou vyrábíme v Německu, dosahuje hodnoty součinitele tepelné vodivosti lambda pouhých 0,031 W/mK. Na českém trhu nemá konkurenci a žádný srovnatelný produkt v roli nedosahuje tak vynikajících tepelněizolačních vlastností,“ upozorňuje Vojancová.

Výroba ze střepů a písku šetří planetu

Důležitou vlastností minerální izolace, kterou stavitelé oceňují, je její ekologické složení a ohleduplnost k životnímu prostředí. „Přes 90 % surovin, které na výrobu minerální vlny používáme, pochází z obnovitelných zdrojů. Vyrábíme ji z naprosté většiny z recyklovaného skla a písku,“ upozorňuje architektka Vojancová.

Díky použitým surovinám je minerální vlna URSA PUREONE SF 31 naprosto jedinečným materiálem. Neobsahuje ani povolené zbytkové formaldehydy běžně se vyskytující ve stavebních i jiných produktech. Díky tomu je nedráždivá a bez zápachu. Je ideální volbou do konstrukcí určených pro citlivější uživatele, jako jsou malé děti, astmatici, alergici apod. URSA PUREONE je lehká, pružná, tvarově stálá a zároveň je absolutně nehořlavá. „Co se týče reakce na oheň, spadá do vůbec nejbezpečnější a nejvyšší kategorie A1. S nadsázkou můžu říci, že minerální vlnu lze zapálit stejně snadno jako sklenici s pískem,“ tvrdí se smíchem Vojancová.

250násobná úspora oxidu uhličitého

Minerální izolace se vyznačuje snadnou aplikací a na stavbě nalezne široké využití. Jednoduše se řeže na požadované rozměry a má mimořádnou pružnost, proto skvěle vyplní každou volnou dutinu ve stavební konstrukci, ať už v roštu provětrávané fasády, mezi krokvemi, v podlaze půdy mezi trámy, v sádrokartonové příčce či v podhledu. Pozoruhodné také je, že každé zateplení minerální vlnou ušetří planetě až 250násobné množství oxidu uhličitého, než vznikne při její výrobě!

Častým dotazem stavebníků na projektanty a architekty také bývá, jak moc dům při rekonstrukci či stavbě zateplit. „Každému bych doporučila, aby dům stavěl ideálně na parametry pasivního domu. Pokud investujeme na začátku jednorázově o něco málo více do kvalitního zateplení, ušetříme na následných každoročních výdajích na energii. Proti globálnímu oteplování můžeme jednoduše bojovat i globálním zateplováním,“ má jasno architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA.