Udržitelnost a dřevostavby jdou díky kaskádovitému využití dřeva ruku v ruce

Dřevostavby jsou stále oblíbeným typem domu. Jedním z důvodů je vytvoření útulného prostředí na bydlení. Pozitivním faktorem je také rychlost samotné výstavby. Nesmíme však zapomínat i na další výhody. Přírodní a recyklovatelné materiály, které tvoří dřevostavbu, jsou šetrné jak k jejich obyvatelům, tak i k životnímu prostředí. V oblasti stavebnictví mají dřevostavby ale největší potenciál i díky udržitelnosti. Životní cyklus stromu i dřevostavby je totiž 80 až 100 let. Než tedy nový dům ze dřeva doslouží, vyroste tak v lese nový.

Současná těžba dřeva probíhá plně v souladu se zásadami trvale udržitelného lesnictví a 100 % dřevní hmoty se dá smysluplně využít. Na stavbu se nejčastěji využívá dřevo smrku, který v našich lesech roste zhruba 80 až 100 let do velikosti vhodné k vytěžení a využití na stavbu domu. Na jeden průměrný rodinný dům se využívá přibližně 15 stromů.

Energeticky úsporné bydlení

Současné dřevostavby dovolují jednoduše a rychle stavět pasivní domy a domy s téměř nulovou spotřebou energie. Dům je navíc možné osadit fotovoltaickou elektrárnou, tepelným čerpadlem, sálavými kamny, větráním s rekuperací a dalšími technologiemi, které snižují spotřebu energie a přispívají k tepelnému komfortu. Jednou z možností je také využití správné izolace. „Množství energie, která se ušetří použitím kvalitní tepelné izolace, vysoce převyšuje množství energie spotřebované na její výrobu, přepravu a instalaci. Nejvíce tepla se z neizolovaných nebo špatně izolovaných budov ztrácí stěnami, konkrétně 25 až 40 procent, dále střechou z 25 až 30 procent a z 10 až 15 procent podlahou. Tepelnou izolací se teplo udrží v domě a jeho obyvatelům tak ušetří energii a účty za ni. Zateplení budovy přináší jejímu uživateli také příjemný komfort bydlení. Předpokladem je ale správně zateplená obálka budovy, díky níž se minimalizuje nebezpečí kondenzace vodních par a následného růstu plísní. Zateplení přinese i celoroční tepelný komfort v domě. To znamená, že v zimě v něm bude panovat příjemné teplo, zatímco v létě se sníží přehřívání interiéru,“ vysvětluje Tereza Vojancová, ze společnosti URSA.

Udržitelné a recyklovatelné materiály

„Zájemcům o dřevostavby říkáme, že tím, že se rozhodnou stavět dřevostavby, pomohou životnímu prostředí. A pokud chtějí být ještě více zodpovědní, mohou za každý strom použitý na jejich novou dřevostavbu vysadit nový strom v lese,“ dodává Ing. Lenka Trandová, ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), jíž je URSA členem. Po skočení užívání stavby je možné dřevo buď znovu recyklovat a využít například na výrobu dřevotřískových desek, nebo ho využít jako zdroj tepla. Dřevní odpad se také využívá jako hnojivo.

Jaké zvolit materiály?

Výběrem vhodného materiálu na zateplení dřevostavby vzniká příjemné a zdravé prostředí pro bydlení. Nejvhodnějším materiálem pro zateplení je minerální izolace, a to především pro svou tepelně-izolační, akustickou a požární odolnost. Ideální do obvodových stěn dřevostaveb jsou minerální izolace, které mají součinitel tepelné vodivosti lambda λD ≤ 0,037 W/m.K. Což jsou URSA PUREONE SF 31, URSA PUREONE SF 34, URSA SF 32 PLUS, URSA SF 35 a URSA SF 35 PLUS. Do příček jsou pak vhodné URSA PUREONE TWP 37, URSA PUREONE TWF 37 či URSA TWP 1.

URSA přichází na trh s novinou

Nově můžete do dřevostaveb vybírat i novinku na trhu – foukanou izolaci URSA Pure Floc. Tato minerální foukaná izolace se hodí pro izolaci šikmé střechy a obvodových stěn dřevostaveb a má velmi nízký deklarovaný součinitel tepelné vodivosti λD = 0,034-0,036 W/m.K. Foukaná izolace URSA Pure Floc navíc kombinuje vynikající tepelně-technické vlastnosti minerální vlny s rychlým a flexibilním zpracováním. Materiál se přizpůsobí tvaru konstrukce a vyplní tak i těžko izolovatelná místa, čímž eliminuje tepelné mosty. S jediným produktem lze izolovat téměř všechny konstrukce v nových i starých budovách. Foukaná minerální vlna je bez formaldehydu, pojiv a zpomalovačů hoření. Je odolná proti plísním, nehnije a postupem času se nerozkládá.

Více informací naleznete na Kaskádový princip využívání dřeva je synonymem udržitelnosti | ADMD