Plýtvání teplem je globální problém!

Jak zateplit dům, podkroví, strop či fasádu? Vše o správném zateplování se dozvíte zde!

Plýtvání teplem je globální problém!

Jak zateplit dům, podkroví, strop či fasádu? Vše o správném zateplování se dozvíte zde!

Plýtvání teplem je globální problém!

Jak zateplit dům, podkroví, strop či fasádu? Vše o správném zateplování se dozvíte zde!

Plýtvání teplem je globální problém!

Jak zateplit dům, podkroví, strop či fasádu? Vše o správném zateplování se dozvíte zde!

S kvalitní izolací nejen ušetříte, ale zvýšíte svůj akustický komfort v interiéru

S kvalitní izolací nejen ušetříte, ale zvýšíte svůj akustický komfort v interiéru

Akustika je stále více skloňovaným tématem. Lidé se při pořízení či renovaci nemovitosti nesoustředí pouze na užitnou plochu bytu nebo počet místností, ale více se zajímají i o použité materiály. Jejich hlavním přáním je mít klid, soukromí a aby nebyli rušeni sousedy nebo hlukem z okolí. Proto je při výběru vhodného materiálu potřeba sledovat nejen tepelněizolační vlastnosti izolace, ale také akustické vlastnosti, reakci na oheň a zda je izolace vyrobena z přírodních materiálů. Společnost URSA, přední výrobce a dodavatel minerálních izolací, se proto v posledních letech soustředila na vývoj a zdokonalování materiálů, které dosahují vynikajících zvukově-pohltivých hodnot, a tak mohou zákazníkovi splnit i ta nejnáročnější „akustická“ přání.

„S aktuálním růstem cen energií spoustu lidí uvažuje nad zateplením celého domu. Jedná se o investici, která se ale poměrně rychle vrátí. V případě špatné izolace a snahy o snížení výdajů za vytápění se pak zvyšuje diskomfort celého interiéru. Kvůli nízké teplotě a vyšší vlhkosti mohou růst plísně, uvnitř domu není příjemná teplota, a navíc vás může každodenně rušit hluk ratolestí od sousedů nebo například projíždějících aut. Právě hluk se stává velkým stresovým faktorem, který přispívá k rozvoji různých chorob – od únavy přes psychickou zátěž až po bolesti hlavy. Proto je dobré při výběru izolace dávat pozor i na akustické vlastnosti,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

 

Na který parametr nezapomenout?

Při výběru izolace, díky které bude váš dům či byt chráněn před okolními zvuky, je potřeba sledovat dvě hlavní měřítka – třídu zvukové pohltivosti (A) a odpor proti proudění vzduchu (AFr). „Zvuková pohltivost se vyjadřuje činitelem zvukové pohltivosti, který udává poměr pohlceného akustického vlnění k dopadajícím zvukovým vlnám. Minerální izolace URSA mají nejlepší třídu zvukové pohltivosti (A), jsou tedy maximálně pohltivé,“ popisuje architektka a dále pokračuje: „Odpor proti proudění vzduchu (AFr) vyjadřuje, jak materiál dokáže bránit proudění vzduchu. Hodnoty AFr větší a rovné 5 (AFr ≥ 5 kPa.s/m2) znamenají, že materiál dostatečně brání proudění vzduchu, aby fungoval jako tlumič.“ Všechny minerální izolace URSA mají deklarované AFr 5 a vyšší, jsou tedy vhodné jako akustické izolace.

U novostaveb je ale třeba myslet na odhlučnění domu s předstihem, již při samotném plánování konstrukce stavby. Proto je vhodné zvolit příčky s dostatečnou tloušťkou minerální izolace, aby docházelo k co nejmenšímu přenosu zvuku.

I ve starší stavbě lze dosáhnout akustického komfortu

Největší problém s hlukem mívají obyvatelé vícepatrových domů, ve kterých se násobí zvuky pocházející z každodenního provozu domácností. K rušení vašeho klidu přitom kolikrát stačí jen hlasitější volnočasová aktivita sousedských ratolestí z vedlejší bytové jednotky. Pokud vám vadí hluk ze sousedních místností, může pomoci akustická předstěna. „Akustická předstěna se montuje před stávající stěnu a funguje jako dodatečná izolace. Může zlepšit vzduchovou neprůzvučnost o prokazatelných 6 dB. Do předstěny využíváme pružný, tuhý a uživatelsky velmi příjemný materiál URSA PUREONE USF 31,“ dodává Tereza Vojancová.

Výběrem vhodného materiálu k akustickému komfortu

Vhodnými materiály pro dosažení akustického komfortu jsou například produktové skupiny URSA PUREONE a URSA GLASSWOOL. „Obě skupiny produktů zajišťují příjemné vnitřní prostředí díky vynikajícím izolačním vlastnostem a lze je využít i k izolaci obvodových konstrukcí, šikmých střech nebo podlah. Zároveň zachycují zvukovou energii a částečně ji přeměňují na tepelnou. Je nezbytné, aby izolace byla v konstrukci vzduchotěsně uzavřena. Čím těsněji budou obálkové konstrukce aplikovány, tím bude minerální izolace výkonnější v pohlcování hluku,“ říká Vojancová a dále pokračuje: „Naše společnost na konci letošního roku uvádí na trh další novinku – akustickou minerální izolaci URSA TWF 1 FONO. Její hlavní předností je vysoká hodnota odporu proti prodění vzduchu (AFr 5). Díky tomu se hodí jako akustický tlumič do příček. Vyrábí se ve větších, ale i v menších tloušťkách, a proto je možné ji použít také do instalačních předstěn šikmých střech nebo dřevostaveb.“