Home

Globální zateplování
Globální zateplování URSA logo bílé
Plýtvání teplem je globální problém!
Jak zateplit dům, podkroví, strop či fasádu?
Vše o správném zateplování se dozvíte zde!

 • Dřevostavby zažívají nebývalou popularitu, šetří náklady i životní prostředí

  Hledáním co nejkvalitnějších a nejlepších řešení k bydlení často dovede investory k rozhodnutí pro výstavbu dřevostavby. Ty se pro své nesporné výhody, efektivní využití energií a kvalitní materiály těší čím dál tím větší oblibě. Díky využití přírodních a recyklovatelných materiálů jsou šetrné nejen ke svým obyvatelům, ale i k životnímu prostředí.  Dřevostavbu tak lze nazvat stavbou 21. století, která přináší nejen vysoký užitek, ale i značné energetické úspory.

  Dřevostavby jsou skvělým řešením i pro ty nejnáročnější uživatele. Díky maximálně efektivnímu využití všech materiálů lze v dřevostavbě dosáhnout vynikajících výsledků – ať už energetických nebo akustických. O zvyšující se oblibě dřevostaveb svědčí i množství staveb, které v roce 2020 postavily společnosti pod záštitou Asociace dodavatelů montovaných domů. Celkem se vybudovalo 497 rodinných domů, 12 objektů (školky, hotely) a 12 nástaveb, dohromady o 3 % více než v roce 2019. Ideálním doplňkem dřevostaveb je minerální izolace, která je stejně tak vyrobená z přírodních, recyklovatelných materiálů a šetrná k životnímu prostředí. „Minerální izolace společnosti URSA dosahují nejlepších tepelněizolačních, akustických a protipožárních parametrů na trhu. Dřevostavby jsou tak díky nim skutečně ekologickým a zdravým řešením,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architekta ze společnosti URSA.

  Difuzně uzavřená nebo otevřená konstrukce? Vyberte vhodný typ

  Během plánování dřevostavby zvažujeme dvě možnosti konstrukce: difuzně otevřená nebo difuzně uzavřená. Difuzně otevřená konstrukce umožňuje určitému množství vodní páry procházet konstrukcí, díky tomu více odolává drobným nepřesnostem ve stavbě a lépe regeneruje. Difuzní odpor jednotlivých vrstev stěny musí klesat směrem z interiéru do exteriéru. „Množství prostupujících vodních par reguluje parobrzda URSA SECO SD 2. Výhodou dané parobrzdy je umožnění zpětného propouštění vodních par do interiéru během letního období,“ uvádí architekta Vojancová ze společnosti URSA.

  Naproti tomu difuzně uzavřená konstrukce zamezuje prostupu vodní páry do konstrukce. Směrem do interiéru je třeba použít parozábranu, např. parotěsnou fólii URSA SECO SD 100, která zabraňuje nežádoucímu pronikání vlhkosti do vnitřních částí konstrukce. Precizní provedení veškerých napojení a přelepení prostupů zajistí 100% těsnost parozábrany.

  „Je na každém jedinci, kterou z uvedených konstrukcí do dřevostavby využije. Každá z nich má své výhody. Osobně ale při výstavbě dřevostavby doporučuji pracovat s difuzně otevřenou konstrukcí. Ta je sice dražší, ale bezpečnější, protože má větší potenciál vysychat, čímž se konstrukce v dřevostavbách lépe regeneruje,“ uzavírá Vojancová.

  Výběr ideálních materiálů do dřevostavby

  Spojením dřevostavby a minerální izolace vzniká příjemné, vnitřní zdravé prostředí vytvořené z přírodních materiálů. Jejich kombinací lze zajistit požadovaný komfort pro koncového uživatele. Minerální izolace na bázi skla je léty i tradicí prověřenou izolací do rámových konstrukcí. „Jedním z produktů, které nabízíme, je minerální izolace URSA PUREONE. Ta, stejně jako izolace URSA GLASSWOOL, dosahuje nejlepších akustických, tepelněizolačních a protipožárních výsledků, ale navíc je bez obsahu zbytkových formaldehydů. Hodí se tak i do prostředí s vyššími hygienickými nároky, například do dětských pokojíčků, lékařských zařízení apod.,“ vysvětluje architekta Tereza Vojancová. Minerální izolace URSA PUREONE je skutečně šetrná k životnímu prostředí: díky moderní technologii výroby během své životnosti ušetří až 600krát více energie, než kolik je jí potřeba k její výrobě.

  Detailně promyšleno, kvalitně provedeno

  Důmyslně promyšlená a kvalitně izolovaná konstrukce s použitím minerální izolace URSA nepochybně zajistí spokojenost koncového uživatele. Budova bude skutečně funkční a maximálně efektivní, dosáhne komfortních akustických i tepelněizolačních vlastností. Navíc je minerální izolace URSA materiál nehořlavý, s třídou reakce na oheň A1, čímž zvyšuje požární bezpečnost celé konstrukce. Výsledná dřevostavba s užitými minerálními izolacemi URSA tak bude zdravým, příjemným a bezpečným prostorem ve prospěch nejen svého uživatele, ale i jeho okolí.

   

  Více informací naleznete na www.ursa.cz.
  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Splňte si svá akustická přání s minerálními izolacemi

  Akustika je v posledních letech stále více skloňovaným tématem. Lidé se při pořízení nemovitosti nesoustředí pouze na užitnou plochu bytu nebo počet místností, ale více se zajímají i o použité materiály. Jejich přáním je mít klid, soukromí a nebýt rušeni hlučnými sousedy, hlasitou hudbou ratolestí z vedlejšího pokoje nebo nadměrným hlukem z okolí. Ten se totiž stává stresovým faktorem, který přispívá k rozvoji různých chorob – od únavy přes psychickou zátěž až po bolesti hlavy. Společnost URSA, přední výrobce a dodavatel minerálních izolací, se proto v posledních letech soustředila na vývoj a zdokonalování materiálů, které dosahují vynikajících zvukovo-pohltivých hodnot, a tak mohou zákazníkovi splnit i ta nejnáročnější „akustická“ přání.

  Ochrana proti hluku patří mezi základní požadavky staveb. Je nutné ji však řešit včas a z komplexního hlediska celé stavby a výsledného přání majitele. U minerálních izolací sledujeme třídu zvukové pohltivosti – tedy míru, jak je izolace schopna pohlcovat dopadající zvuk. Minerální izolace vyrobené společností URSA se klasifikují nejvyšší třídou A, která zajišťuje maximální pohltivost zvuku. „Při vzduchové neprůzvučnosti nám jde o zamezení šíření hluku vzduchem, mezi místnostmi v objektu nebo mezi venkovním prostorem a vnitřní místností. Naproti tomu kročejová neprůzvučnost znamená schopnost materiálu izolovat hluk způsobený chůzí, během, pádem tělesa, zkrátka hluk způsobený pohybem předmětů po finální podlaze, schodišti apod.,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

  Klid a harmonie každé domácnosti

  K izolaci proti nežádoucímu hluku ve stavbách, a to jak přicházejícímu zvenčí, tak i uvnitř staveb, slouží nejrůznější stavební prvky jako okna, dveře, podlahy, stropy a s tím spojené podhledy, zvukově izolační obklady, předstěny aj. Díky kvalitně provedené izolaci ve stěnách a příčkách dokážeme zamezit přenosu hluku vzduchem, tj. izolace významně zlepšuje vzduchovou neprůzvučnost konstrukce. V případě novostaveb plánujeme výstavbu příček již s dostatečnou šířkou minerální izolace, aby docházelo k co nejmenšímu přenosu zvuku. „Do lehkých příček doporučujeme využít materiály URSA PUREONE TWP 37, URSA PUREONE TWF 37 či URSA TWP 1. Oproti příčkám bez izolace dochází ke zlepšení neprůzvučnosti o 6 až 15 dB,“ vysvětluje Tereza Vojancová.

  Ani lidé žijící v bytových domech si nemusí lámat hlavu, jak zlepšit svůj akustický komfort. Společnost URSA nabízí jednoduché řešení vystavěním akustické předstěny, ke které není potřeba ani shánět stavební povolení. „Akustická předstěna technicky přilne zevnitř k již vybudované stěně a začne fungovat jako dodatečná izolace. Navíc pomůže vašemu domovu zlepšit vzduchovou neprůzvučnost o prokazatelných 6 dB, přičemž tloušťka aplikované vrstvy je pouhých 4,25 cm. Do předstěny využíváme pružný, tuhý, zpracovatelsky velmi příjemný materiál URSA PUREONE USF 31,“ uvádí architekta Tereza Vojancová.

  Výhody realizace příčky s izolací URSA:

  • chráníte sebe a své blízké před hlukem,
  • zvyšujete akustický komfort svého bydlení,
  • šetříte místo, protože při nižších tloušťkách je možné dosáhnout lepších akustických parametrů než u zděných příček,
  • máte nejlepší možnost ochrany tepla, kterou vám příčka s minerální izolací URSA GLASSWOOL nebo URSA PUREONE přinese,
  • minerální izolace dosahují nevyšších tříd požární ochrany, jsou klasifikovány třídou A1 jako nehořlavé,
  • jednoduše se aplikují do konstrukce,
  • jde o suchý proces montáže bez většího znečištění,
  • rychlá výstavba bez zbytečných technologických přestávek,
  • výrazně snížíte vlastní hmotnost příčky oproti masivním zděným stěnám,
  • špičkového řešení dosáhnete při dodržení všech zásad doporučení montáže,
  • vzduchotěsné provedení zajistí ten správný akustický komfort.

   

  Nadměrný hluk jde podlahou i stropem

  Zejména ve vícepatrových domech řešíme akustiku procházející stropem či podlahou. Asi každý si umí vybavit nepříjemné dupání, posouvání předmětů po podlaze a další obtěžující hluk, který přichází z patra nad námi. Zde je důležité dbát právě na kročejovou neprůzvučnost a dobře izolovat podlahu. „Pro zabránění šíření kročejového hluku se navrhují tzv. „plovoucí podlahy“. Pod roznášecí vrstvu podlahy se vkládají speciální akustické minerální izolace na bázi skla URSA v tloušťkách 20 až 40 mm. Pro jejich správné fungování je kromě kvalitní izolace nutné zajistit odseparování roznášecí vrstvy podlahy od obvodových konstrukcí, aby se kročejový hluk nešířil akustickými mosty. Pro tento účel doporučuji minerální izolaci URSA UDP,“ vysvětluje Tereza Vojancová.

  Dalším problémovým prvkem v domě je strop. I tím se šíří poměrně vysoká intenzita hluku, která může být nepříjemná. Jedním z řešení, jak zabránit hluku, který se šíří ze shora, je instalace podhledů s minerální izolací na bázi skla. „Použitím izolací ze skelné vlny URSA lze dosáhnout vynikajících výsledků zvukové neprůzvučnosti dřevěných trámových stropů. Pro tento účel doporučuji použít například minerální izolaci URSA PUREONE DF 39 či URSA DF 38,“ doplňuje Vojancová.

  Klidné bydlení díky minerální izolaci

  Minerální izolace URSA zachycují zvukovou energii a částečně ji přeměňují na tepelnou. Je nezbytné, aby izolace byla v konstrukci vzduchotěsně uzavřena. Čím těsněji budou obálkové konstrukce aplikovány, tím je minerální izolace výkonnější v pohlcování hluku. Minerální izolace URSA navíc brání nejen prostupu hluku, ale i tepla a klasifikují se třídou ochrany proti ohni A1 jako nehořlavé.

  Více informací naleznete na www.ursa.cz.
  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Pravidla správného zateplení: šetřete přírodu i svoji peněženku

  Chystáte se právě na rekonstrukci nebo výstavbu nového domu? Přejete si snížit energetickou náročnost vašeho bydlení? Důležité je myslet na správný výběr izolace a promyšlený postup při jejím aplikování. Ideálním řešením je sáhnout po kvalitní izolaci od společnosti URSA, která vám pomůže nejenom uspořit náklady na energie, ale je také šetrná k životnímu prostředí. A tak šetříte nejen svoji peněženku, ale i přírodu.  Na začátku je nutné uvědomit si, zda budeme izolaci využívat při rekonstrukci nebo při výstavbě nového objektu. U obou aktivit je důležité myslet na komplexnost a dobrou přípravu. Liší se však postup a výběr zateplení. „Před rekonstrukcí musíme zhodnotit celkový stav a rozsah objektu, který se bude zateplovat – a od toho se pak budou odvíjet potřebné úpravy. Pokud stavíme nový objekt, máme tu výhodu, že o izolaci můžeme komplexně uvažovat již od samého začátku, tedy od studie a projektu. Zde hraje roli i orientace domu, obvyklý směr poryvů větru či okolní zeleň. Co se týče materiálu, ten můžete vybrat stejný v obou případech,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

  Jak na zateplení s minerální izolací URSA

  Aby zateplení správně fungovalo, je potřeba dodržet postup a dbát na správné zásady. Dle toho, co chceme zaizolovat, volíme vhodný typ izolace. Tedy pokud se rozhodneme pro zateplení podkroví, šikmé střechy, vybereme například URSA PUREONE SF 31, jedinečnou a nejúčinnější minerální izolaci bez obsahu formaldehydu na trhu. Její součinitel prostupu tepla v rolovaných izolací je nejnižší na trhu.

  A jak na to:

  • roli minerální izolace si připravíme k aplikačnímu místu a umístíme na vodorovnou a dostatečně velkou plochu
  • v místě ukončení návinu role nařízneme fólii v celé její délce a necháme ji, aby se sama rozvinula
  • po vybalení z folie ji necháme 5 minut volně ležet v prostoru a poté ji natřeseme, aby dosáhla své nominální tloušťky
  • změříme si šířku krokví a přičteme k ní 1 cm, aby byla zajištěna lepší fixace izolace mezi krokvemi
  • odřízneme naměřenou část, řez provádíme podél přítlačné lišty speciálním nožem URSA určeným k řezání izolace
  • připravenou izolaci postupně vkládáme lehkým vtlačením po obou stranách její výšky, až zaplníme krokvové pole
  • po dokončení izolace mezi krokvemi si přichystáme konstrukci, do které budeme vkládat druhou vrstvu minerální izolace
  • nakonec instalujeme parotěsnící vrstvu

  Rozhodně je důležité před samotným zateplováním nepodcenit přípravu a zjistit si maximum o momentálním stavu konstrukce. Pokud se pouštíme do rekonstrukce jen části objektu, přemýšlíme nad ním jako nad celkem, komplexně. „Je důležité, aby byla skladba zateplení správně navržena, ať už se týče skladby souvrství, tak aby měla dostatečnou tloušťku,“ upozorňuje Tereza Vojancová.

   

  Šetříme životní prostředí, peněženky, ale i ušní bubínky

  Většina z nás se rozhodne aplikovat minerální izolaci hlavně za účelem omezení úniku tepla z budovy. Ta skutečně může pomoct snížit náklady za energie až o 80 %, což je výrazná úspora nejen pro naše peněženky, ale i životní prostředí. Minerální izolace URSA jsou vyrobené z více než 90 % z obnovitelných zdrojů. Hlavní složkou minerální skelné izolace tvoří ze 70 % skleněné střepy, které pochází z recyklovaného skla, více jak 20 % tvoří písek.

  Ne všichni ale ještě ví, že izolace se používá i k redukci přenosu hluku, ať už mezi místnostmi, tak i z ulice dovnitř. Díky akustické předstěně o tloušťce pouhé 4,25 cm je možné v panelovém domě zlepšit vzduchovou neprůzvučnost až o 6 dB, a to už je výrazná úleva pro naše uši. Mimo tepelněizolační a akustické vlastnosti se produkty URSA pyšní také tím, že snižují požární riziko, protože jsou klasifikovány nejlepší třídou reakce na oheň – A1 – nehořlavé.


  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Zúčastněte se se společností URSA veletrhu STŘECHY PRAHA 2021 z pohodlí Vašeho domova!

  Společnost URSA Vás zve ve dnech 26. a 27. února 2021 na 23. ročník veletrhu STŘECHY PRAHA 2021, kde se stala jedním z vystavovatelů. Celý veletrh proběhne online z pohodlí vašeho domova. Stačí vám pouze počítač, tablet nebo telefon a připojení k internetu. Vstup na veletrh je zdarma.  Akce je určena pro architekty, projektanty, montážníky, řemeslníky, technické pracovníky, ale i pro širokou odbornou veřejnost. Zkrátka pro všechny, kteří se zajímají o střechy a jejich konstrukce, či jejich zaizolování. Ač jsou jimi ti, kteří se střechami živí, nebo ti, kteří svou střechu nad hlavou hledají. „Všechny zájemce o náš stánek rádi přivítáme a pokusíme se je maximálně obohatit o nové informace v oboru zateplení,“ vysvětluje Eva Příhonská, marketingová specialistka společnosti URSA.

  Co vás čeká

  • desítky virtuálních stánků firem rozdělených do oborů: Střechy, Fasády, Zateplení, Okna, Dveře, Podlahy, Dřevěné konstrukce a materiály, Solární systémy, Dešťová voda, Poradenství, Publikace),
  • spojení naživo s odborníky (přes videohovory, chat či klasicky telefonicky),
  • firemní materiály a ceníky ke stažení,
  • přednášky na zajímavá témata, poradenství.

  Získejte benefit v podobě

  • dárku pro nejaktivnější návštěvníky včetně střechy ZDARMA,
  • veletržní slevy od vystavovatelů.

  Pro každého účastníka konference čeká dárek jako poděkování (v případě zájmu)

  • vstupenka zdarma na veletrh Střechy Praha 2022 (výstaviště Praha Letňany),
  • předplatné elektronického časopisu Můj dům krok za krokem.

  Registrujte se ZDE. Poté klikněte na tento odkaz, který vás zavede rovnou k nám na náš stánek!

  Těšíme se, že se s Vámi potkáme alespoň online!

  Tým URSA


  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Stále vám uniká teplo z vašich domovů? Poradíme vám, jak na únik tepla vyzrát

  Zvláště v zimních měsících si nejspíše častěji klademe otázku ohledně neúměrného úniku tepla z našich domovů. Všichni asi víme, že teplo uniká okny a dveřmi, ale z velké části i právě stropem, podlahou a stěnami. Ve většině případů výrazně zhoršují energetickou náročnost budovy špatně provedené izolace. Přitom kvalitní zateplení může ušetřit až tisíce korun ročně, a ještě napomáhá i udržitelnému rozvoji stavebnictví a ochraně klimatu.  Důležité je plánovat a myslet komplexně

  Při zateplování domu či bytu je potřeba myslet na to, zda se chystáme stavět novostavbu či se chceme pouštět do rekonstrukce. Plánovaný postup zateplení je poté u každé aktivity trochu jiný, i když oboje vyžaduje komplexní přístup a promyšlenost.

  Před rekonstrukcí domu, či bytu je v prvé řadě důležité zhodnotit celkový stávající stav objektu. Od toho se pak budou odvíjet potřebné úpravy. Je zapotřebí myslet na to, abychom při rekonstrukci přemýšleli komplexně, jako bychom chtěli předělávat celý objekt, i přes to, že náš čeká pouze jedna místnost nebo část domu. „Je zřejmé, že investor nemusí mít finance či prostor na všechny úpravy. Proto je vždy potřeba dbát na to, aby i při jakékoliv dílčí rekonstrukci bylo dosaženo parametrů, které jsou platné v době realizace, nikoliv těch, které platily v době návrhu. Ideální by však bylo, kdyby byla rekonstrukce realizována na parametry, které se považují za dostatečně progresivní i pro budoucí desetiletí. Protože jakákoliv další investice do upgradu dnešní rekonstrukce v budoucnu, bude mnohem náročnější a očekávaný ekonomický efekt návratnosti investice se vytratí s nutností dodělat něco dalšího,” říká o důležitosti komplexního promyšlení rekonstrukce Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

  Naproti tomu u novostaveb se dá již velmi dobře dopředu ovlivňovat forma zateplení, a to již ve fázi studie, která vám pomůže soustředit se na potenciálně kritické možnosti úniku tepla. Při plánování je třeba vzít v potaz umístění domu na pozemku, jelikož na spotřebu energie má vliv mnoho faktorů – zastínění zelení, směr převládajících větrů, zda je pozemek ve svahu, orientace domu (ideální je podélná jižní orientace, která počítá se zastíněním letního slunce) atd. Rovněž je důležité přemýšlet o tvaru budovy. Zpravidla platí, že čím kompaktnější budova, tím je úspornější. Dobré je taktéž rozdělit si objekt do zón a vyznačit si, které je potřeba vytápět a které nikoliv. „Pokud je návrh budovy dobře promyšlený, je možné uspořit velké náklady na vytápění a chlazení. Novostavba, která nemá optimalizované body již na začátku, bude muset svůj energetický „handicap“ dohánět sofistikovanějšími technologiemi a obnovitelnými zdroji energie,“ komentuje dále Vojancová.

  Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujete

  Pokud tomu nebrání technické, ekonomické nebo legislativní překážky, je vhodné stavbu nebo její konstrukce zateplit na parametry pasivního domu. Cena je jedním z důležitých parametrů, který určuje hodnotu domu. Ta se odvíjí nejen od lokality a architektonické hodnoty díla, ale i od správného a perspektivního provedení konstrukce či stavby, jež má za cíl minimalizaci energetické náročnosti. Díky snižování energetické náročnosti dochází k větší energetické nezávislosti a ušetření provozních nákladů budovy. Navíc udrží budovu dlouhá desetiletí ve výborné technické kondici a pomůže k udržitelnosti výstavby v kontextu využívání a snižování spotřeby neobnovitelných zdrojů.

   

  Ideálním izolačním materiálem, který se hodí pro zateplení novostavby i při rekonstrukci domů či bytů, je minerální vlna. Ta je mezi stavebníky čím dál tím oblíbenější, a to především díky řadě pozitivních vlastností. Minerální vlna je především skvělý tepelný izolant. To, jak dobře izoluje, vyjadřuje pomocí hodnoty parametru lambda. „Čím nižší tato hodnota je, tím více materiál brání prostupu tepla a tím pádem lépe izoluje,“ upozorňuje Tereza Vojancová a dodává: „Vůbec nejlepší hodnoty součinitele tepelné vodivosti lambda dosahuje rolovaná minerální izolace URSA PUREONE SF 31, která je vyráběna v Německu a její hodnoty jsou pouhých 0,031 W/mK. Je prostá i jakýchkoliv škodlivých látek, protože žádná z nich, ani formaldehyd, se v ní nevyskytuje ani ve zbytkových množstvích. Na českém trhu nemá tento produkt mezi rolovanými izolacemi konkurenci, protože nenajdete jinou minerální izolaci, která by dosahovala takto vynikajících tepelněizolačních a zároveň i hygienických vlastností,“ uzavírá Vojancová.

  Kdy je vhodné zateplovat?

  U novostavby i rekonstrukce záleží na mnoha faktorech. Například pokud zateplujeme šikmou střechu v zimě, je nutné dbát na to, aby nebyla v interiéru nadměrná vlhkost. „Setkávám se s případy, kdy na šikmé střeše firmy provedou zateplení, nedají parotěsnící vrstvu (parozábranu či parobrzdu) a aplikují v podkroví anhydrid na podlahu. To je materiál s velmi vysokým obsahem vlhkosti. V případě, že není v souvrství zateplené střechy zatím aplikována parotěsnící vrstva, velká část odpařující se vlhkosti i z jiných konstrukcí, pokud ještě nejsou suché, prostupuje izolací. V případě, že je venku zima, nachází se teplota v izolantu na úrovni rosného bodu. Jestliže se při rozdílu teplot v interiéru a exteriéru dostane v důsledku chybějící parotěsné zábrany do izolace velké množství vlhkosti, při nízké teplotě v izolaci zkondenzuje. A tím může degradovat nejen izolaci, ale i navazující, zpravidla dřevěné konstrukce krovu,“ upřesňuje Tereza Vojancová. Proto je ideální izolaci v případě novostavby plánovat na období, kdy v exteriéru není zima, popřípadě je stavba suchá. „U XPS lze provádět zateplení téměř kdykoli, limitem jsou zpravidla teploty pro navazující materiály, které se spolu s XPS aplikují,“ uzavírá Vojancová.

   

  „Budovy jsou hlavním spotřebičem veškeré vyrobené energie. Jsou v tom ale nevinně. To my, lidé, určujeme, kolik energie spotřebují, jaká bude jejich energetická účinnost, nebo nakolik pomůžou při ochraně klimatu i peněženek jejich uživatelů. Je to na nás. Nebuďme lhostejní k významu funkce tepelných izolací ve stavebních konstrukcích. Jsou jedním z mála stavebních prvků, které jsou ekonomicky činné po celou dobu životnosti stavby. Složitě se rekonstruují a vyměňují. Proto si dejme záležet při jejich výběru, při výběru kvalitních projekčních stylů, i výběru ostatních navazujících komponentů. Zadávejme práci zkušeným specialistům, věnujme se kontrole jejich práce. Učme se věcem, které neznáme, abychom mohli i svépomocí přiložit ruku k dílu, když chybí profesionál.  Mnohonásobně se nám to všem vrátí,“ uzavírá s úsměvem Emil Pavlovič, obchodní ředitel společnosti URSA.


  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Planetu lze šetřit i pomocí kvalitní a ekologické izolace

  O trvale udržitelný rozvoj lze při stavbách a rekonstrukcích usilovat i při volbě stavebních materiálů. Jedním z podstatných stavebních prvků je také minerální tepelná izolace, která se již vyrábí z recyklovaných zdrojů. Ta se stává trendem ve stavebnictví, protože je nejenom ekologická, ale zároveň bezpečná pro každé bydlení. Pomáhá tak životnímu prostředí i s řešením otázek úniku tepla.

  S čím pomůže šetrná minerální izolace?

  Dlouhodobým světovým trendem je již několik let snižování závislosti na energiích. Každý, kdo se chystá stavět nebo rekonstruovat dům či byt řeší, aby jeho spotřeba byla co nejnižší. Velkou roli při řešení udržitelné domácnosti hraje právě výběr kvalitní izolace. Od té bychom měli vyžadovat, aby uměla zadržet teplo i chlad, ale zároveň aby byla šetrná k přírodě a k životnímu prostředí. S možným řešením operuje na trhu společnost URSA, která minerální izolace vyrábí.  „V naší společnosti se již několik let zabýváme problematikou ekologických materiálů, které pomohou zkvalitnit nejen životní prostředí, ale ke všemu  zajistí zdravý a kvalitní život uvnitř budov,“ říká o filosofii minerálních izolací Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA a dodává: „Správně zvolené izolační materiály vykonávají po celém světě tichou, leč zásadní práci: chrání životní prostředí tím, že snižují spotřebu energie a emise CO2, poskytují tepelnou a akustickou pohodu a pomáhají rodinám a státním organizacím šetřit peníze.“

     Suroviny pochází z recyklovaného materiálu

  Společnost URSA vyrábí minerální skelné izolace, které jsou svým ekologickým složením šetrné k přírodě. Více než 90 % surovin na výrobu těchto izolací pochází z obnovitelných zdrojů. Podstatu minerální skelné izolace tvoří ze 70 % skleněné střepy, které pochází z recyklovaného skla. Více jak 20 % tvoří písek. „I při výrobě dbáme na ekologický proces a snažíme se minimalizovat vzniklý odpad. Rovněž dbáme na zvýšení efektivity při využití obalových materiálů,“ přibližuje proces výroby architektka. Při výrobě minerální izolace se suroviny (sklo a písek) roztaví a na konci procesu se promění na skvěle izolující vlákna.

  Bezpečná izolace, bezpečný dům

  Při výběru izolace je nutné brát zřetel i na její bezpečnost. „V URSA využíváme při výrobě skelné izolace URSA PUREONE výhradně přírodní látky, které jsou zdravotně nezávadné,“ říká o bezpečnosti minerální izolace Tereza Vojancová a pokračuje: „Zároveň myslíme také na to, aby naše produkty splňovaly všechny normy, které je ve stavebnictví potřeba dodržet-nehořlavost materiálu, akustika, prodyšnost, ochrana zdraví, aj.“ Dalším bezpečnostním aspektem může být hořlavost izolace. „Díky použitým surovinám při výrobě minerální skelné izolace vznikají absolutně nehořlavá vlákna. Což je pro bezpečnou izolaci jedním z nejdůležitějších atributů,“ dodává k bezpečnosti Tereza Vojancová.

   

  Dobrá izolace ušetří více než polovinu energetické spotřeby

  V současné době představují budovy největší potenciál pro úsporu energie. Odhaduje se, že samotné vytápění a chlazení budov činí až 64 % jejich energetické spotřeby. „Správné zateplení typického řadového přízemního domu může z původně neúsporného domu udělat extrémně úspornou budovu. Při kvalitním zateplení skelnou vlnou je možné u takového domu dosáhnout úspory až 80 % nákladů za vytápění,” uvádí k možnostem úspor architektka Tereza Vojancová. URSA vnímá jaký vliv má lidská činnost na klimatické změny. I proto se snaží minimalizovat svůj podíl na těchto změnách svým udržitelným přístupem. „Globální požadavky na spotřebu energií rostou, což vede k ještě větší snaze využívat obnovitelné zdroje.  URSA se tímto směrem již vydala. Při výrobě našich materiálů dokážeme kombinovat využívání obnovitelných zdrojů a zároveň zvyšujeme jejich kvalitu.“ uzavírá Tereza Vojancová.

  Ekologické a zdravé řešení do vašich domovů

  Jedním z produktů z portfolia společnosti URSA, je minerální izolace URSA PUREONE. Ta je z více jak 90 % složena ze surovin z obnovitelných zdrojů, jako je recyklovatelné sklo a písek. Navíc neobsahuje povolené zbytkové formaldehydy běžně se vyskytující ve stavebních i jiných produktech. Výjimečná je také tím, že je nehořlavá, bez zápachu, lehká, pružná a tvarově stálá. „Minerální izolace URSA PUREONE je skvělou volbou pro výplň šikmých střech, dřevostaveb i sádrokartonových příček. Hodí se do místností, kde žijí malé děti, alergici nebo astmatici,” vysvětluje Tereza Vojancová a dodává: „URSA PUREONE je ekologickým a zdravým řešením do vašich domovů.”


  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Dodatečné zateplení? Zjistěte nejdříve přesný stav vašeho domu!

  Češi jsou národem kutilů – a také stavitelů. Ještě před několika dekádami nebylo rozhodně běžné nechat si postavit rodinný dům na klíč od specializované firmy. Po celé zemi tak vyrůstaly desítky tisíc domů, chat a chalup, které si lidé stavěli či opravovali svépomocí.

  Častý nedostatek vhodného stavebního materiálu a neznalost technických detailů a správných stavebních postupů však ústil v lidové kutilství a improvizaci, které se bohužel odrážely na kvalitě stavby. Každá chata či dům byly zkrátka tak kvalitní, jak zručný byl jeho stavitel.

  Naštěstí téměř všechny nedostatky těchto staveb lze relativně jednoduše odstranit při rekonstrukci. A to i svépomocí. Oproti dobám minulým totiž existuje množství přesných pracovních návodů a postupů, stejně jako široký výběr vhodných stavebních materiálů. Rekonstrukci staršího domu či chalupy tedy mnohdy zvládne i poučený laik.  Zateplení vede, znát výchozí stav budovy je nutnost!

  Nejdůležitějším výchozím krokem je zjistit přesný výchozí stav dané stavby. Právě od něj se totiž odvíjí následující plán rekonstrukce. S takovouto revizí je vhodné obrátit se na odborníky, kteří nejlépe vědí, na co vše se zaměřit.

  Jedním z nejčastějších požadavků, které lidé chtějí na svých nemovitostech vylepšit, je nové zateplení. A to nejen z důvodu stále stoupajících cen paliva na vytápění, ale například třeba z důvodu přestavby podkroví na obytné prostory či jen z touhy mít uvnitř útulněji.

  I u zateplení však platí, že je nutné znát přesnou skladbu všech konstrukcí! V opačném případě může dojít k velkým nepříjemnostem či škodám na budově, jak například dokazuje příběh čtenářky Pavly.

  „Zateplovala jsem svépomocí část své dřevěné chaty minerální izolací. Dodržela jsem veškeré pracovní postupy a těšila se, jak budeme mít vevnitř konečně útulno i v sychravých dnech. Bohužel po několika měsících se na stěnách začaly tvořit vlhké mapy. Jak jsem později zjistila, část chaty byla zateplená polystyrenem, který jsem v konstrukci nechala, a ten byl příčinou problémů s vlhkostí,“ svěřila se Pavla.

  Správná kombinace materiálů je klíčová

  „Je lepší mít nezateplenou, než chybně zateplenou konstrukci. V nezateplené bude „jen“ chladno, u chybně zateplené však hrozí vlhkost, plísně a v nejhorším případě i degradace nosné konstrukce,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA. A zároveň potvrzuje, že úspěch rekonstrukce každé budovy se odvíjí od přesné znalosti jejího stavu.

  „Při zateplování – a je jedno, zda stěn či střechy – platí, že každá vrstva zateplovacího systému má své přesné místo a přesnou funkci. Žádný z prvků nelze vynechat či zaměnit jejich pořadí. I jediná chyba v jinak funkčním celku dokáže jeho funkčnost zcela zhatit. Pro improvizaci stavitelů zde opravdu neexistuje místo,“ upozorňuje Vojancová.

  Stejně tak platí, že systém vhodný pro jeden typ střechy nelze použít kdykoliv. Typickým příkladem je dodatečné zateplení starší střechy, která nemá položenou krytinu na latích (jak je častější), ale na prkenném záklopu. „I v tomto případě je samozřejmě možné úspěšné zateplení střechy minerální izolací zevnitř z půdy, bez nutnosti kompletního rozebrání střešní konstrukce. Ovšem skladba souvrství zateplovacího systému je odlišná,“ podotýká architektka Tereza Vojancová.

  Naštěstí pro stavebníky, výrobci minerální izolace poskytují přesné a podrobné návody, jak zateplovat, a to pro každý typ stavební konstrukce. „Je pravda, že Češi jsou šikovní kutilové a obdivuji, že řada z nich dokázala svépomocí vybudovat či opravit své domy a chaty. Jediná oblast, ve které se kutilství opravdu nevyplácí, je vymýšlet vlastní stavební postupy navzdory doporučení odborníků,“ uzavírá architektka Vojancová. Více informací najdete v brožuře Rekonstrukce šikmých střech od společnosti URSA.


  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Při stavbě či rekonstrukci střechy dejte na historií prověřené technologie a materiály

  Střecha je neodmyslitelnou a důležitou součástí každého domu. Chrání budovu před vlivy počasí, dává domu jeho tvář a společně s fasádou také zásadně ovlivňuje, jak moc je váš dům hospodárný. Pokud plánujete stavět novou či rekonstruovat stávající šikmou střechu, dejte si záležet na kvalitě montáže a věřte materiálům a technologiím, které během desítek let dokonale prověřil čas.

  Čím se řídit, na co nezapomenout, čemu se radši vyhnout a na co si dávat pozor? Pojďme se podívat na konstrukci šikmé střechy z několika úhlů pohledu!

  Konstrukční aspekt: Správný projekt střechy je základ

  O tom, zda bude střecha dlouhá léta správně sloužit, se rozhoduje už při jejím návrhu. Použité materiály a jejich součinnost v konstrukci musí odpovídat kritériím kladeným na požární odolnost, tepelný a akustický komfort. Střecha by tedy měla být navržena a provedena tak, aby nebylo potřebné ji v následujících letech celkově rekonstruovat.

  Zároveň také platí, že veškeré konstrukční části a prvky střechy by měly být jednoduše dostupné bez nutnosti totální destrukce konstrukce střechy (pro případ nenadálé nutnosti opravy některého prvku).  Investiční aspekt: Teplo unikající střechou se prodraží

  Na každou nemovitost je možné dívat se i z investičního hlediska. To zásadně ovlivňuje kvalita projektu a jeho provedení, a také ekonomičnost provozu. Pokud má nemovitost nízkou spotřebu energií na provoz a vytápění, zvyšuje to její hodnotu oproti nemovitostem, které jsou nehospodárné. To platí i o střeše – patří ke klíčovým prvkům, které ovlivňují, jak bude budova (ne)hospodárná. Nezateplenou střechou z domu může unikat 25 až 30 procent tepla, určeného k vytápění!

  Důležitá je ochrana proti hluku i úniku tepla

  Pokud mají podkrovní prostory – a je jedno, zda v novostavbě, nebo v rekonstruovaném domě – sloužit k bydlení, je třeba dbát na správnou skladbu střechy a na dostatečně dimenzované zateplení. Stavební normy i požadavky na hospodaření budov s energiemi se totiž neustále zpřísňují. Z tohoto důvodu odborníci doporučují zateplovat na parametry pasivního domu.

  Při návrhu zateplení střechy jsou důležité dva parametry – tloušťka izolace, a také její součinitel tepelné vodivosti, známý jako „lambda“. Díky nim lze spočítat, jaká tloušťka izolace je pro zateplení střechy optimální. Čím nižší je „lambda“, tím lépe materiál izoluje.

  Stejně důležité jsou i protipožární a akustické vlastnosti izolantu. Z tohoto pohledu se po desetiletí jeví jako nejvhodnější minerální izolace. Mají široké použití na každé stavbě. Jsou nehořlavé a v systémových skladbách konstrukcí střechy nabízejí nejvyšší protipožární a akustickou ochranu. Jejich použitím lze docílit vysokého užitného komfortu podkrovních prostorů.

  Zkondenzovaná voda v konstrukci? Hrozí plísně i degradace

  Každý stavebník by se měl pečlivě ujistit, zda si pro izolaci střechy vybral materiál prozkoušený praxí a ne neprověřenou „zázračnou“ novinku. U nich totiž hrozí, že se jejich negativní vlastnosti projeví až po letech.

  Oblíbeným izolačním materiálem, který je z mnoha důvodů používán více než 80 let, je minerální izolace. Jejím důležitým kladem je, že je prodyšná pro vodní páry. Dům, který má prodyšné konstrukce, je jednoznačně bezpečnější. Pokud do konstrukce vnikne vlhkost, může se snáze odpařit.

  Naopak zkondenzovaná vlhkost v neprodyšné skladbě konstrukce může velmi brzy zhoršit kvalitu prostředí v interiéru. Jejím důsledkem mohou být vlhké mapy na podhledech, u kterých hrozí i tvorba plísní. Hromadící se vlhkost může po několika letech dokonce zapříčinit i nebezpečnou degradaci nosné konstrukce střechy!

  Aby byla celá konstrukce střechy prodyšná, je třeba ji správně navrhnout. Směrem do interiéru by tak měly být použity materiály méně prodyšné – například parozábrany (fólie) či parobrzdy (fólie, OSB desky…).

  Naopak směrem do exteriéru se použijí materiály prodyšné, které umožní případné vlhkosti odpařit se. Tuto vlastnost minerální izolace splňuje výtečně, protože patří k difúzně otevřeným materiálům.

  V hořlavosti izolačních materiálů jsou extrémní rozdíly!

  Velmi důležitým parametrem při volbě izolačního materiálu je jeho třída reakce na oheň. Ta určuje, zda a jakým způsobem výrobek přispívá k šíření požáru. Základní rozdělení podle tohoto klíče je na nehořlavé a hořlavé materiály s podrobnějšími podkategoriemi. Jaké je tedy dělení materiálů dle reakce na oheň?

  Nehořlavé výrobky

  • Třída A1 – Nepřispívají k růstu požáru a k vývoji kouře
  • Třída A2 – Nepřispívají významně k růstu požáru

  Hořlavé výrobky

  • Třída B – Velmi omezeně přispívají k růstu požáru
  • Třída C – Omezeně, ale postřehnutelně přispívají k vývoji požáru
  • Třída D – Podstatně přispívají k vývoji požáru
  • Třída E – Značně přispívají k vývoji požáru
  • Třída F – Nezkoušeno, příp. nesplnění kritérií pro třídu E

  Jednotlivé izolační materiály se v reakci na oheň, tedy laicky řečeno hořlavosti, značně liší. Jak moc, to je dobře vidět v tabulce níže. Z přehledu izolačních materiálů také vyplývá, že jedině minerální izolace (čedičová či skelná; spadající do kategorie reakce na oheň A1–A2) nepřispívá k růstu požáru. Všechny ostatní izolační materiály představují v mezních případech potenciální nebezpečí ohrožení života či zdraví.

  Vybrané typy izolačních materiálů, jejich tepelnětechnické charakteristiky a klasifikace reakce na oheň:

  Stavbu střechy svěřte profesionálům, záleží na každém detailu

  To, jak kvalitně bylo provedeno zateplení, má zásadní vliv na prostup tepla střechou. Při výstavbě je proto třeba pohlídat, aby v izolaci nezůstaly žádné dutiny a mezery. Důležité také je, aby byly správně vyřešeny systémové tepelné a akustické mosty (například v případě krokví se toho snadno dosahuje překrytím druhou vrstvou tepelné izolace).

  Kvalitativní vlastnosti tradiční minerální izolace podléhají přísné kontrole. Ta je realizována pravidelným odběrem vzorků a uživateli garantuje deklarované vlastnosti po celou dobu životnosti konstrukce. Naopak v případě materiálů, u kterých vlastnosti určují a ovlivňují až místní podmínky na staveništi, subjektivní posouzení izolatéra, teplota či relativní vlhkost, může dojít později k problému.

  Poslední radou na závěr při výběru nejen izolace, ale i dodavatele zateplení šikmé střechy je, abyste si vždy pečlivě zkontrolovali rozpočet. „Pokud to není z cenové nabídky stavební firmy jasné, zaměřte se na to, co vám skutečně nabízí. Tedy jakou tloušťku izolace, v kolika vrstvách, zda provedou parozábranu a záklop, respektive upraví izolaci do takové podoby, že tyto navazující vrstvy bude vůbec možné provést. Nenechte se oklamat tím, když vám prodejci budou tvrdit, že jejich materiál parozábranu nepotřebuje. Po celém území ČR je z důvodu klimatických podmínek tato vrstva nutná, aby nedocházelo ke kondenzaci v konstrukci,“ doporučuje Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).


  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Správná akustická izolace zajistí ve vašem domově ticho, pohodu a klid

  Nepříjemný hluk z rušné silnice, hluk od sousedů či vtíravá hudba z vedlejšího bytu. A nemožnost si v klidu a tichu ve svém bytě odpočinout. To vše může mít na svědomí nedostatečná či špatně řešená akustická izolace v budovách. Řešení tohoto problému je jednoduché – dodatečné odhlučnění stěn a příček pomocí akustických izolačních desek. A pokud plánujete novostavbu, pozorně dbejte na detaily, týkající se zvukové izolace!

  Když jsme byt kupovali, tohle by nás ani ve špatném snu nenapadlo! Kdo mohl tušit, že budeme slyšet každé spláchnutí u sousedů? Který projektant to proboha schválil? Proč ty paneláky nestavěli jinak? I takové stížnosti a stesky bohužel nejsou výjimkou mezi mnohými majiteli bytů v novostavbách, stejně jako ve starších panelových domech.

  Stejně tak se stává, že někteří developeři šetří na materiálech a jejich novostavby pak splňují jen nejnižší limity na akustické normy v interiéru jednotlivých bytů. Jejich obyvatelům však brzy nastává hlukové peklo. To například, když se sousedům narodí dítě, pořídí si neustále štěkajícího psa či se “jen” často sprchují.  Starý činžák nové normě nenaučíš…

  Ochranu budov proti hluku podrobně upravuje norma ČSN 73 0532. Jak je tedy možné, že v řadě domácností přesto mohou být slyšet nepříjemné a rušivé zvuky? „Důvodů může být celá řada. Může jít například o špatný stavební návrh či zastaralé provedení detailů. K šíření hluku také přispívají špatně navržené rozvody a jejich prostupy konstrukcí budovy. Stejně tak mohl stavitel podcenit hluk z venkovního prostředí – jiný ruch totiž vydává běžná ulice a jiný magistrála,“ vypočítává architekta Tereza Vojancová ze společnosti URSA a dodává, že výše uvedená norma je platná pouze pro současnou a nedávnou výstavbu od roku 1994.

  „V době výstavby typických činžovních domů či paneláků, budovaných před čtyřiceti, šedesáti lety, platily jiné normy. Požadavky na akustiku sice existovaly již tehdy, ovšem jak se vyvíjejí technologie, tak se mění a zpřísňují i normy. Mnoho starých domů by z hlediska dnešních norem na akustiku neobstálo,“ upozorňuje Vojancová.

  Hluk se šíří jak vzduchem, tak i konstrukcí

  Odborníci rozeznávají dva typy hluku – a pozor, každý z nich se šíří naprosto odlišným mechanismem! „Prvním typem hluku je ten, který se šíří vzduchem – jde například o řeč, hudbu či štěkot. Pokud chceme tlumit tento typ hluku, sledujeme u konstrukcí a materiálů takzvanou vzduchovou neprůzvučnost,“ vysvětluje architektka Vojancová.

  Druhým typem je pak hluk kročejový – ten se šíří pevnými materiály. Jak už název napovídá, vzniká například mechanickými nárazy do konstrukce při chůzi, házením balonu o zem, při stěhování nábytku a podobně.Neblahou zkušenost s tímto typem hluku mají mnozí obyvatelé panelových domů. „V panelových domech bývá často problém šíření kročejového hluku mezi jednotlivými patry. V konstrukci podlah zpravidla chybí kvalitní kročejová izolace, která brání přenosu nárazů do navazujících konstrukcí a obtěžuje následně sousedy,“ vysvětluje příčiny vzniku rušivého hluku architektka Vojancová.

  Na detailech a technologických postupech záleží!

  Velkým nešvarem bývá nedodržování správných pracovních postupů ze strany řemeslníků či stavbařů. Pro zajištění akustického komfortu v interiéru budovy ovšem opravdu záleží na každém detailu! Jednou z častých chyb je nedostatečná nebo žádná kročejová izolace pod podlahovou krytinu. Kvůli tomu sousedé o patro níže mohou slyšet doslova každý váš krok!

  „Toto se často děje u rekonstrukcí podlahy, kdy není v místnosti prostor zvýšit ji o několik centimetrů tak,aby bylo možné pod roznášecí vrstvu vložit kvalitní minerální kročejovou izolaci. Proto se takové případy řeší pouze několikamilimetrovou vrstvou izolační podložky. Takové řešení je však vždy kompromisní a kročejový útlum tomu bohužel odpovídá,” říká Vojancová.

  Jiné chybné konstrukční řešení se často vyskytuje v administrativních budovách, konkrétně u průběžných podhledů. Příčky mezi místnostmi nejsou dotaženy až ke konstrukci stropu, ale pouze k podhledu. Nad podhledem se potom šíří hluk bez jakékoli bariéry z jedné místnosti do druhé.

  Minerální izolace hluk výtečně pohltí

  Řešení, jak dodatečně zabránit prostupu nevítaného hluku skrze stěny či strop ve stávajících budovách, naštěstí existuje. Jde o lehké akustické podhledy či předstěny, vyplněné minerální izolací.Jejich jedinečnost spočívá zejména ve výplni, kterou tvoří minerální izolace. Ta díky svým fyzikálním vlastnostem a mikrostruktuře z jemných vláken výtečně pohlcuje zvuk a zaručuje v interiéru dokonalý akustický komfort.

  Akustická minerální izolace existuje buď ve formě desek, nebo rolí. Oba typy při správné instalaci zajistí dokonalé tlumení hluku z okolních místností a naleznou uplatnění při odhlučňování ve všech typech staveb.

  „Jednou ze špičkových, mimořádně hutných a zároveň lehkých příčkových izolačních desek je například URSA PUREONE TWP 37. Zvuková pohltivost této desky dosahuje třídy A, což značí velmi vysokou míru akustické izolace. Díky přesným rozměrům dokonale vyplní všechny dutiny a výtečně tlumí hluk,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová s tím, že příkladem rolované minerální akustické izolace je pak URSA PUREONE TWF 37. Zajímavé také je, že mezi deskovou a rolovanou minerální izolací nejsou žádné fyzikální rozdíly – rozdíl je opravdu jen v jejich formě.

  Montáž akustické předstěny či podhledu je velmi rychlá. U malých prostor nezabere ani dva dny, v typických místnostech pak výstavba trvá mezi dvěma a třemi dny. Majitelé nemovitostí se rovněž nemusí bát, že by konstrukce ubrala mnoho prostoru ze stávající podlahové plochy místnosti. „Akustické předstěny mohou být opravdu velmi tenké. Již při tloušťce 4,25 cm je možné zlepšit vzduchovou neprůzvučnost o 6 decibelů,” dává příklad architektka Vojancová.

  Není příčka jako příčka: Na akustiku myslete již při výstavbě!

  Výše uvedený případ akustické předstěny se týkal dodatečného odhlučnění již stávajících prostor. Každý, kdo plánuje výstavbu rodinného domu, nebo například rekonstrukci bytového jádra, by se však měl pečlivě zajímat o to, z jakého materiálu postavit vnitřní nenosné příčky. Různé materiály totiž mají různé akustické vlastnosti – a opravdu je velký rozdíl mezi akustickou, a stejně tlustou běžnou cihlovou příčkou!

  „Lehké akustické příčky, vyplněné minerální izolací, mají i při nižších tloušťkách lepší akustické vlastnosti než příčky zděné, a předčí je i v řadě dalších ohledů. Výtečně odolávají hluku, brání prostupu tepla a snižují požární riziko. Jejich výhodou je mimo jiné i výrazně nižší objemová hmotnost oproti masivním stěnám, což znamená menší přitěžování konstrukce budovy. Mnohem rychlejší je i jejich výstavba, která se obejde bez mokrých procesů, a stejně snadná je i jejich případná demontáž,” uzavírá architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA.


  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Nezateplenou střechou může z domu utíkat až 30 % tepla!

  Střecha neodmyslitelně patří k základním konstrukčním prvkům každého domu. Kromě toho, že chrání stavbu před povětrnostními vlivy, má velmi důležitou funkci i při hospodaření budovy s teplem. Vzhledem k tomu, že teplo stoupá vzhůru, patří správná konstrukce a zateplení střechy ke klíčovým faktorům, které ovlivňují, jak moc bude dům energeticky hospodárný. Nezateplenou střechou totiž může unikat 25 až 30 procent veškerého tepla určeného k vytápění domu!  Prostory v podkroví mají svá jedinečná specifika. V nejjednodušším případě odděluje podkroví od venkovního prostředí pouze tenká skořápka střešní krytiny. Zároveň je střecha celodenně vystavena slunečnímu záření a teploty v podkroví mohou dosahovat i o několik desítek stupňů více, než je okolní teplota.

  Právě z těchto důvodů odborníci upozorňují, že pokud mají podkrovní prostory – a je jedno, zda v novostavbě, nebo v rekonstruovaném domě – sloužit k bydlení, je třeba důrazně dbát na správnou skladbu střechy, a také na dostatečně dimenzované zateplení minerální vlnou.

  „Optimálně navržená tepelná izolace střešní konstrukce zlepšuje kvalitu vnitřního prostředí a šetří uživatelům energii a peníze za vytápění či chlazení. V zimě kvalitní zateplení střechy zabrání zbytečným únikům tepla z interiéru, v létě naopak tepelná izolace omezuje prostup tepla z venkovního prostředí,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA.

  Záleží na dostatečné tloušťce i lambdě
  Stavební normy i požadavky na hospodaření budov s energiemi se neustále zpřísňují. Z tohoto důvodu odborníci doporučují zateplení střechy dostatečně dimenzovat. „Každému bych doporučila zateplovat na parametry pasivního domu. Navýšení ceny při použití větších tlouštěk izolace je zanedbatelné, hlavní položku totiž činí práce v kombinaci s dalšími materiály potřebnými na realizaci střešní konstrukce,“ doporučuje Vojancová.

  Dobře to bude vidět na jednoduchém příkladu – vezměme typické podkroví o šířce 6 a délce 12 metrů, tedy o rozloze 72 m2, a se střechou o sklonu 45 stupňů, které má být zatepleno na pasivní standard.

  „Například při použití minerální izolace URSA DF 38, která má součinitel tepelné vodivosti 0,038 W/m.K, bude muset být tloušťka této izolace 460 milimetrů. Ovšem při použití URSA SF 32 PLUS s lambdou 0,031 W/m.K, bude stačit izolace o tloušťce 400 milimetrů,“ vypočítává Vojancová.
  Tento zdánlivě nepatrný šesticentimetrový rozdíl v tloušťce izolací ovšem znamená, že objem podkroví se při použití izolace s nižší lambdou zvětší o 8 metrů krychlových a podlahová plocha se světlou výškou větší než 2,3 metru se zvětší o 8 %!
  Platí tedy jednoduchá úměra – čím nižší hodnotu lambdy použitý izolant má, tím více místa v podkroví ve finále zbude na samotný obytný prostor. „Materiály s lepšími lambdami, jako jsou URSA SF 32 PLUS, URSA SF 35 či URSA SF 35 PLUS, nabízí kromě vynikajících tepelně-technických vlastností i nadstandardní pružnost. Tím usnadňují provádění zateplení a zajišťují, že budou po celou dobu životnosti konstrukce držet tam, kde mají. Materiály z řady „PLUS“ mají navíc z jedné strany netkanou sklotextilii, čímž poskytují zhotovitelům ještě více pohodlí při zpracování a aplikaci nad hlavou,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová.
  Alternativou pro citlivější uživatele, jako jsou malé děti, astmatici či alergici, mohou být minerální izolace URSA PUREONE SF 31 či PUREONE SF 34. Minerální izolace URSA PUREONE má ekologické složení a přes 90 % surovin na její výrobu pochází z obnovitelných zdrojů. Zároveň neobsahuje ani povolené zbytkové formaldehydy běžně se vyskytující ve stavebních i jiných produktech. Díky tomu je nedráždivá a bez zápachu, lehká, pružná, tvarově stálá a také absolutně nehořlavá.


  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  vstoupit do diskuze
  čti více

 • Šetřeme naši planetu a buďme ekologičtí!

  Čisté ovzduší, voda nebo udržitelná spotřeba. Všechna tato slovní spojení představují zdravý život na Zemi. Každoročně si 5. června při příležitosti mezinárodního dne životního prostředí můžeme připomenout, že Zemi máme jen jednu a měli bychom se k ní proto i tak chovat. Cílem tohoto dne je rozšířit povědomí o ekologických otázkách i problémech a zároveň poukázat na důležité ekologické výzvy současnosti.

  Za společnost URSA vnímáme mezinárodní den životního prostředí jako jeden z nejvýznamnějších Světových dnů. Sami si klademe za cíl planetu šetřit, jak nejlépe dovedeme. Vysoký standard našich produktů je pro nás stejně důležitý jako udržování rovnováhy životního prostředí a snaha o udržitelný rozvoj. Naše minerální izolace proto vyrábíme pouze z přírodních recyklovaných materiálů a surovin. Minerální izolace URSA také významně pomáhají snižovat energetickou náročnost budov a podporují životní prostředí snížením emisí CO2 a národních ekonomik snížením závislosti na fosilních palivech.

 • BĚHEM PANDEMIE VZROSTL ZÁJEM O ÚSPORNÉ, ZDRAVÉ A EKOLOGICKÉ BYDLENÍ

  Za poslední rok, kdy celý svět sužovala pandemie, se Češi více zamysleli nad způsobem svého bydlení a úsporami, kterých díky tomu mohou dosáhnout. Nárůst můžeme pozorovat na počtu přihlášených projektů do dotačního programu Nová zelená úsporám, který se mezi lety 2019 a 2020 zvýšil o neuvěřitelných 33 %. Během roku 2020 se přihlásilo téměř 17 tisíc žadatelů s projekty v hodnotě necelých 3,7 mld. Kč.

  Zájem se výrazně zvýšil jak o novou výstavbu, tak rekonstrukce. Lidé v posledním roce výrazně více zateplovali, využívali podpory na stínící techniku, rekuperaci nebo zelenou střechu. Zájem se projevil i o čisté zdroje pro výrobu energie, zpravidla o tepelná čerpadla a fotovoltaiku. Ovšem skokový nárůst o 48 % proti roku 2019 zažily novostavby s velmi nízkou energetickou náročností. „Program Nová zelená úsporám je silnou motivací, aby se lidé zamysleli nad způsobem svého bydlení. Nejen, že díky kvalitnímu zateplení a dalším atraktivním způsobům snižování energie ušetří své pravidelné náklady za energie, ale pomohou ulevit i životnímu prostředí,“ vysvětluje Eva Příhonská, marketingová specialistka ze společnosti URSA.

  Vede zateplení, popularitu získává i zelená střecha

  V rámci programu Zelená úsporám se podporuje renovace a výstavba rodinných domů ve vysokém energeticky úsporném standardu. Do renovací se počítá i výměna oken a dveří, pořízení systému větrání s rekuperací, výměna lokálních topidel a samozřejmě zateplení celých budov i jejich částí. Právě zateplení a izolace jak celých domů, tak i například střech tvoří největší položku celého programu. „V rámci celkové částky 3,7 mld. Kč půjde téměř polovina (konkrétně 1,7 mld. Kč) jenom na zateplení,“ uvádí Eva Příhonská. Nutno dodat, že všechny materiály vyrobené společností URSA jsou taktéž zaregistrované v programu Zelená úsporám a na jejich pořízení je tedy možné čerpat finanční dotaci.

  Předpokládá se, že zájem o zdravější a udržitelnější bydlení mezi lidmi dále poroste. Důkazem je i meziroční nárůst žádostí o zelenou střechu o 179 %, tedy na celkem 318 projektů. Zelená střecha má mnoho výhod, například pomáhá zadržovat dešťovou vodu, regulovat teplotu v domě, zadržovat prach i okolní hluk.1

  Zelená úsporám: úspěšný program

  Z důvodu velkého zájmu je v přípravě program Nová zelená úsporám 2030. Odhaduje se, že pro jeho financování bude potřeba až 80 miliard. Lidem čím dál více záleží nejen na financích, které mohou díky ekologičtějšímu způsobu bydlení ušetřit, ale i na ochraně životního prostředí, které se stává čím dál tím důležitějším tématem.

  Více informací naleznete na www.sanceprobudovy.cz.

   

  Zdroj: 1) Češi se během pandemie dali na úsporné stavby a renovace domů. Zelené střechy zažívají boom. Šance pro budovy [online]. 21.4.2021 [cit. 2021-5-4]. Dostupné z: https://sanceprobudovy.cz/cesi-se-behem-pandemie-dali-na-usporne-stavby-a-renovace-domu-zelene-strechy-zazivaji-boom/

 • Víte, o kolik dB je možné zlepšit akustickou pohodu ve vašem bydlení díky správné izolaci?

  Lidé si obvykle minerální izolaci pořizují pro její výborné tepelněizolační vlastnosti. Ne každý ale ví, že díky správnému zateplení minerální izolací dokáže výrazně zvýšit akustický komfort domova. Proto na akustický komfort v domově doporučuji myslet již při plánování novostavby. Záleží také na použitém materiálu při výstavbě. Pokud při stavbě využijeme na stěny a příčky minerální izolaci, může dojít ke snížení hluku v domě až o 15 dB, než kdybychom nepoužili izolaci žádnou. Vždy izolujeme nejen po stranách, ale i stropy a případně podlahy. Těmi se totiž nejvíce šíří tzv. kročejový hluk, takový, který je způsoben kroky, dupáním, během apod. K tichu si mohou pomoci ale i lidé, kteří bydlí v bytových domech. Pro ně jsme za společnost URSA navrhli řešení akustickou předstěnou, která dokáže snížit hluk až o 6 dB a ke stěně přidá pouze něco málo přes 4 centimetry. Ke zvýšení akustického komfortu doporučuji využít materiály URSA PUREONE, které jsou jednou z nejkvalitnějších minerálních izolací na trhu. Díky svému složení jsou vhodné i do prostředí s vyššími hygienickými nároky. Nepodceňujte dostatečnou tloušťku izolace a vždy svůj postup konzultujte s odborníkem.

 • NEDOSTATEČNÝM ZATEPLENÍM DOMU SE ČEŠI OKRÁDAJÍ AŽ O NĚKOLIK TISÍC KORUN ROČNĚ

  Ukazuje se, že průměrná tloušťka zateplení venkovní stěny je v Čechách 13 centimetrů. Oproti tomu minimální doporučená, správná tloušťka izolace je alespoň 18 cm podle typu zateplované stěny. Češi tak mohou kvůli nedostatečnému zateplení nevědomky zvyšovat své náklady na energie, někdy i více než deset tisíc korun ročně. Data vychází z průzkumu Asociace výrobců minerálních izolací.

  S prodejem tenčích zateplovacích materiálů mají zkušenosti i firmy vyrábějící a nabízející izolace. „Ano, i za společnost URSA, která vyrábí a distribuuje minerální izolace, se v praxi setkáváme s tím, že skutečně nejpoužívanějšími fasádními izolacemi na stavbách jsou ty o tloušťce 12 a 14 centimetrů,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architekta ze společnosti URSA. Taková tloušťka je s ohledem na možné energetické úspory nedostatečná, a to i v případě aplikace na silnější nosné stěny. Norma stanovuje optimální tloušťku izolace pro novostavby s 30 cm tlustými zdmi podle použitého materiálu takto: pro keramické tvárnice alespoň 18 cm izolace, pórobetonové 16 cm a stěny ze starších typů cihelného zdiva dokonce přes 20 cm.

  Lidé mohou podlehnout zdání, že v případě volby subtilnějšího izolačního materiálu při výstavbě ušetří na celkových nákladech. „Využitím menší tloušťky izolace při výstavbě rodinného domu se ušetří řádově několik desítek tisíc korun. Čili v ten moment má investor pocit, že uspořil náklady. Nicméně z dlouhodobého hlediska pak majitel za vytápění a chlazení domu zaplatí několikanásobně více – a izolace na domě vydrží i padesát let. Během té doby se tak tepelné ztráty vyšplhají na statisíce korun,“ uvádí architekta Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

  Z hlediska výběru materiálu pro zateplení fasády se nabízí minerální izolace nebo polystyren (EPS). Hlavním kritériem výběru by měly být izolační vlastnosti materiálu, které jsou v případě minerální vaty a polystyrenu zhruba srovnatelné. Dalšími kritérii jsou nehořlavost a zvuková neprůzvučnost. Tady ale mnohem lépe skóruje minerální izolace, která je nehořlavá, protože je vyrobena z kamene nebo skla, a zároveň dobře pohlcuje hluk díky své hutnosti. „Společnost URSA nabízí minerální skelné izolace URSA PUREONE, URSA GLASSWOOL. Právě v těchto dvou produktových skupinách naleznete materiály vhodné pro provětrávané fasády, jako jsou URSA FDP 2/V-S, FDP 32/V-S, KDP 2/V anebo KDP 32/V. Jejich použití přináší nespočet výhod, jako jsou – minimalizace úniku tepla, ochrana proti přehřívání, eliminace kondenzace vlhkosti v nosné konstrukci, akustický útlum, zajištění požární bezpečnosti a prodloužení životnosti nosné konstrukce,“ vysvětluje vlastnosti minerální izolace pro provětrávané fasády Tereza Vojancová ze společnosti URSA a pokračuje: „Navíc je jejich aplikace možná i v extrémních venkovních podmínkách a další jejich velkou předností je estetické hledisko na finální pohledovou vrstvu můžeme použít velice široké spektrum materiálů (dřevo, kov, ocel, keramika, kámen, aj.).“

 • NOVINKA NA TRHU!

  Představujeme novou minerální izolaci URSA USF 35 PLUS

  URSA USF 35 PLUS je nová univerzální tepelná izolace, z portfolia společnosti URSA, vyrobená z minerální vlny na bázi skla, dodávaná ve formě rolí. Navíc je kašírovaná netkanou sklotextilií, čímž se zvýší komfort při izolování v pozici nad hlavou. Izolace je dodávaná s pomocnými ryskami na horní straně pro přířez, čímž se zjednodušuje formátování na stavbě.

  „Nová minerální izolace URSA USF 35 PLUS je výborná izolační vrstva rámových konstrukcí. Uplatnění najde také jako poslední izolační vrstva nejblíže k interiéru v instalačních předstěnách šikmých střech, obvodových plášťů dřevostaveb a montovaných ocelových staveb. Vyrábí se v tloušťce 30 až 60 mm a má skvělé tepelně izolační, akustické i protipožární vlastnosti,“ vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA.

  Minerální izolaci aplikujete do šikmé střechy v šesti jednoduchých krocích:

  1.  Role minerální izolace URSA USF 35 PLUS si připravíme k aplikačnímu místu, položíme ji na vodorovnou a dostatečně velkou plochu. V místě ukončení návinu nařízneme fólii a necháme roli, aby se rozvinula. Poté ji necháme 5 minut volně ležet.

  2. Po 5 minutách minerální izolaci natřeseme, díky čemuž izolace dosáhne své nominální tloušťky.

  3. Změříme šířku mezi nosným roštem, mezi který budeme izolaci aplikovat. Pro lepší fixaci minerální izolace v roštu připočteme k našim výpočtům ještě 1 až 2 cm.

  4. Odřízneme naměřenou část minerální izolace. Řez provádíme podél přitlačené lišty speciálním nožem URSA určeným k řezání izolace.

  5. Nakonec aplikujeme minerální izolaci URSA USF 35 PLUS do příčného kovového roštu jako finální tepelně izolační vrstvu. Izolaci vkládáme lehkým vtlačením.

  Více informací o produktu URSA USF 35 PLUS naleznete na www.ursa.cz.

 • Víte, kolik vám uteče tepla z vašeho domova?

  Možná si ani neuvědomujete, že kromě úniku tepla okny či dveřmi, se ho velká část ztratí skrz strop, podlahu a stěny, kvůli nedostatečné nebo špatné izolaci. Obecně lze říct, že střechou utíká 25-30 % tepla, střešními okny 5–10 %, stěnami 24–40 %, okny ve svislých konstrukcích 12–25 %, vstupními dveřmi 1–2 % a podlahou ve styku se zeminou 10–15 % tepla. Dobré a kvalitní zateplení skelnou vlnou přitom dokáže divy – je možné dosáhnout úspory až 80 % za vytápění.

  Přestože rozlišujeme, zda se chystáte na novou výstavbu nebo rekonstrukci, v obou případech vám doporučujeme využít tepelnou izolaci od společnosti URSA. Při stále se zvyšujících nárocích na kvalitu materiálu a úspory energie se jedná o jednu z nejlepších možností na trhu. To, jak dobře minerální vata izoluje, se určuje hodnotou lambda. A u té platí, čím nižší lambda (jinak také označení λD), tím kvalitnější materiál. Minerální izolace URSA PUREONE SF 31 je z více jak 90 % složena z obnovitelných zdrojů a dosahuje lambdy pouhých 0,031 W/mK. Je prostá i jakýchkoliv škodlivých látek, protože žádná z nich, ani formaldehyd, se v ní nevyskytuje ani ve zbytkových množstvích. Na českém trhu nemá tento produkt mezi rolovanými izolacemi konkurenci, protože nenajdete jinou minerální izolaci, která by dosahovala takto vynikajících tepelněizolačních a zároveň i hygienických vlastností.

 • Unikátní mikrostruktura zajistí ve vašem bytě dokonalé ticho 

  Hluční sousedé, jejich štěkající mazlíčci nebo ruch z blízké silnice – ti všichni umí pořádně znepříjemnit bydlení ve vašem vysněném bytě. Ticho v domácnosti přitom může zajistit jednoduše aplikovatelná akustická izolace z minerální vlny. Ta díky svému složení z mikroskopických skelných vláken obsahuje řadu miniaturních vzduchových dutin, které doslova pohlcují zvuk! Cesta ke klidu a tichu přitom měří jen pár centimetrů…

 • I v mrazech mají lední medvědi doma pěkně teplo!

  Lední medvědi jsou koumáci – i v polárních mrazech se perfektně postarají, aby jejich mláďatům bylo doma teplo. Medvíďata se sice rodí slepá, hluchá a holá, ale medvědí samice dokáže své doupě vyhrabané v arktickém sněhu pouhým dýcháním vyhřát na neuvěřitelných 20 °C! To se to pak medvíďatům v takovém teple hned lépe roste…

 • Izolace vyrobená z recyklovaného skla a písku šetří planetu

  Minerální izolace patří mezi jedinečné materiály i díky svému ekologickému a k přírodě šetrnému složení. Více než 90 % surovin na její výrobu totiž pochází z obnovitelných zdrojů. Celých 70 % jejího složení tvoří recyklované skleněné střepy a dalších 20 % pak písek. Během výrobního procesu se tyto suroviny roztaví a promění na skvěle izolující vlákna. A díky použitým surovinám je minerální vlna absolutně nehořlavá.

 • Zasmějte se s námi!

  …i když mít nezateplený dům, který je žroutem energie, k smíchu moc není.

 • Izolant použili proti koronaviru!

  Husarský kousek v boji proti koronaviru se povedl technikům ve Španělsku – vymysleli, jak z izolačního materiálu URSA XPS vyrobit ochranné štíty pro zdravotníky. Společnost Hansteiger proto dostala od výrobce s nezaměnitelným logem modrých medvědů zdarma velké množství tohoto materiálu, ze kterého bylo během krátké doby vyrobeno 5000 ochranných štítů! Palec nahoru za tento nápad!

   

 • Nenechte utíkat teplo stropem!

  Jedna z vlastností teplého vzduchu je, že stoupá vzhůru. Pokud nemáte v rodinném domě zateplený strop či podlahu půdy, utíká vám stropem až 25 % veškerého tepla. Například pokud topíte dřevem, v průměrném domě o ploše 150 m2 tak každým rokem přes zimu zbytečně přijdete o 7500 Kč! Zateplit strop skelnou vlnou je přitom rychlé a snadné….

 • Lední medvědy izolují duté chlupy!

  Lední medvědi patří mezi specialisty na přežití v krutých mrazech a nerozhodí je ani teplota minus 45 °C. Jednou z vychytávek, kterými je příroda vybavila a které je hřejí a zároveň izolují od ledové vody, sněhu či ledu, jsou duté chlupy. A jen málokdo ví, že lední medvědi mají srsti rovnou dvě vrstvy…

 • Zateplení skelnou vlnou snižuje emise CO2

  Mít správně zateplenou fasádu, strop a podkroví domu má kromě nízkých nákladů na vytápění i silný ekologický efekt. Věděli jste ale, že skelná vlna, kterou se domy zateplují, ušetří až 250krát více CO2, než kolik ho vznikne při její výrobě?

 • Bílý lední medvěd je ve skutečnosti černý!

  Lední medvědi doslova klamou tělem. Navenek jsou celí bílí, ale kůži mají černou jako uhel! Černá barva totiž nejlépe přitahuje a vstřebává teplo, a na hospodaření s teplem jsou zástupci rodu Ursus maritimus opravdoví experti. A když na vás lední medvěd vyplázne jazyk, nelekněte se – má ho díky velkému množství pigmentu tmavě modrý až fialový…

 • Lední medvědi umí šetřit energií

  Lední medvědi umí za oblíbenou potravou, zejména tuleni, pěšky urazit a uplavat klidně i desítky, výjimečně stovky kilometrů. A i když se jim náhodou ani za týden lovu nepodaří ulovit nic k snědku, nic se neděje. Jejich tělo umí skvěle hospodařit s energií a jejich metabolismus se následně zpomalí. Ovšem i poté pokračuje v hledání potravy do vyhládlého žaludku…